Jak o siebie zadbasz w dorosłości, o tyle będziesz niższy na starość
Zwyczaje zdrowotne dorosłych ludzi wpływają na to, o ile niżsi staną się podczas starzenia.
Specjaliści z amerykańsko-chińskiego zespołu przeprowadzili analizę danych z wstępnego etapu podłużnego badania 17.708 osób. Zaczęło się ono, gdy respondenci mieli co najmniej 45 lat. Okazało się, że bez względu na maksymalny osiągnięty wzrost, utrata wysokości była ważnym wskaźnikiem różnych problemów zdrowotnych. Ekipa wpadła np. na ślad silnej korelacji między spadkiem wzrostu a kondycją umysłową. Osoby, które straciły najwięcej centymetrów, z większym prawdopodobieństwem wypadały również słabiej w testach pamięci krótkotrwałej, arytmetycznych oraz badaniach świadomości daty.
Choć wyliczenia wykazały, że w przypadku panów średni spadek wzrostu to 3,3 cm, a w przypadku pań 3,8 cm, ważną rolę modyfikującą spełniają czynniki socjoekonomiczne. Naukowcy zauważyli np., że mieszkańcy miast "kurczyli się" w mniejszym stopniu niż badani z obszarów wiejskich. U mężczyzn ukończenie szkoły podstawowej wiązało się z ograniczeniem spadku wzrostu o 0,9, a u kobiet o 0,6 cm, zaś absolwent liceum mógł liczyć na zachowanie dodatkowego centymetra wysokości.
Akademicy z Uniwersytetu w Pekinie oraz Uniwersytetów Harvarda i Południowej Kalifornii odwołali się do China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS). Stanowiące punkt odniesienia dane zebrano między czerwcem 2011 a marcem 2012 r. Zgodnie z planem, ta sama grupa ponad 17 tys. osób ma być badana co 2 lata. Ochotnicy udzielają odpowiedzi na standardowy zestaw pytań, są też poddawani m.in. badaniom krwi. Zespół ma nadzieję, że ostatnie zmiany w chińskim systemie ubezpieczeń społecznych pozwolą ustalić, jak rodzaj opieki zdrowotnej oddziałuje na samopoczucie i starzenie większej populacji.
Z wiekiem budowa ciała się zmienia. Spadek wzrostu może się powiększać przy określonych rodzajach zapalenia stawów czy osteoporozie, a jak wykazały wcześniejsze badania, choroby te są zależne od stylu życia, czyli diety, aktywności fizycznej i palenia.
Komentarze (0)