Żabie udka kością brytyjsko-francuskiej niezgody?
Dotąd żabie udka uznawano za francuski przysmak, ale wykopaliska ze stanowiska Blick Mead w Amesbury w hrabstwie Wiltshire wskazują, że Brytyjczycy wyprzedzili południowych sąsiadów o ok. 8 tys. lat i byli pierwszymi amatorami płaziego dania na świecie.
Oprócz zwęglonej kości ramiennej ropuchy archeolodzy natrafili na kręgi małej ryby (pstrąga lub łososia) oraz spalone kości tura. Datują się one na 6250-7596 r p.n.e. Rarytas jest więc de facto wynalazkiem Brytyjczyków i na początku delektowali się nim mieszkańcy osady leżącej w pobliżu Stonehenge.
Mogłoby się wydawać, że przed tysiącami lat ludzie z tego stanowiska trzymali się menu w stylu Hestona Blumenthala, w którym na główne danie składały się udka ropuchy, tury, dziczyzna i jelenina z orzechami laskowymi. Innym wariantem były zaś ryby wykończone jeżynami - opowiada David Jacques z Uniwersytetu w Buckingham. To ważne dla naszego rozumienia stylu życia osób mieszkających tu ok. 5 tys. lat przed wybudowaniem Stonehenge.
W sumie na stanowisku znaleziono 650 zwierzęcych kości, wszystkie z mezolitu. Ich analizą zajmował się m.in. Simon Parfitt z Muzeum Historii Naturalnej.
Jacques ma nadzieję, że uda mu się wykazać, że Amesbury jest najstarszym przykładem stałego osadnictwa w Wielkiej Brytanii. Na razie palmę pierwszeństwa przyznaje się Thatcham [...], a Amesbury uznaje się młodsze o 104 lata.
Wykopaliska potrwają do 25 października. BBC, Smithsonian Channel i CBC kręcą tu film dokumentalny.
Komentarze (0)