Mózg może się nauczyć widzieć także w wieku nastoletnim

| Medycyna
flo21, CC

Badanie dzieci z wrodzoną ślepotą, które przeszły operację usunięcia zaćmy w wieku nastoletnim, wykazało, że nawet w tym wieku mózg może się nauczyć wykorzystywać nieznany dotąd zmysł.

Do momentu, kiedy niemowlę kończy rok, wzrok jest już w pewnej mierze rozwinięty, a w dzieciństwie umiejętności w tym zakresie są po prostu szlifowane. Generalnie zakłada się, że z wiekiem mózg staje się mniej plastyczny. Istnieje taki dogmat, że po przekroczeniu pewnego wieku [zakończeniu krytycznego okresu] mózg nie jest w stanie przetworzyć wzrokowych danych wejściowych, z którymi nie miał wcześniej do czynienia - wyjaśnia Amy Kalia z MIT-u.

Wychodząc z tego założenia, lekarze w Indiach nie operują dzieci z zaćmą powyżej 7. r.ż. W ramach studium zespół Kalii przyglądał się przypadkom 11 zoperowanych dzieci z Projektu Prakash. Byli to pacjenci z rozszerzoną ślepotą o wczesnym początku (rozpoczynającą się przed ukończeniem roku i utrzymującą się przez 8-17 lat), w tym wypadku obustronną kataraktą.

Naukowcy badali zdolność dzieci do postrzegania kontrastu między różnymi odcieniami szarości. Wykorzystano oprogramowanie na tablety, które wyświetla rozmaite kształty, w tym okręgi czy domki (pozwala ono regulować wielkość figur oraz to, jak bardzo są ciemne).

Testy przeprowadzano 2-krotnie w odstępie 6 miesięcy. Okazało się, że u 5 dzieci nie nastąpiła zauważalna poprawa, u 1 odnotowano pogorszenie wzroku (najprawdopodobniej wskutek komplikacji pooperacyjnych). U kolejnych 5 osób nastąpiła jednak poprawa; u 11- i 15-latka wrażliwość na kontrast wzrosła aż 30-krotnie.

zaćma katarakta wzrok mózg dane wejściowe wykorzystywać wiek nastoletni operacja Amy Kalia