Ostrzegawczy zapach śmierci
Ciała martwych zwierząt – tak owadów, jak i skorupiaków - wydzielają identyczny zapach śmierci. Stanowi on mieszankę dwóch kwasów tłuszczowych. Sygnał ten pojawił się w toku ewolucji w zamierzchłej przeszłości, bo już jakieś 400 mln lat temu, by zwiększyć skuteczność unikania miejsc, gdzie grasuje choroba bądź drapieżniki (Evolutionary Biology).
Profesor David Rollo, biolog z McMaster University, i jego zespół dokonali tego odkrycia, badając zachowania społeczne karaczanów. Kiedy znajdą one atrakcyjne miejsce, znaczą je feromonami przyciągającymi inne osobniki. Chcąc zidentyfikować, jakie konkretnie substancje wchodzą w grę, naukowcy sporządzili ekstrakt z płynów ustrojowych martwych owadów.
Ze zdumieniem stwierdziliśmy, że karaczany unikały miejsc oznaczonych tym wyciągiem jak ognia. Naturalnie musieliśmy sprawdzić, co je tak przestraszyło. Ostatecznie "misja" się powiodła, w dodatku okazało się, że te same kwasy tłuszczowe sygnalizują śmierć zarówno u motyli, np. północnoamerykańskich ciem Malacosoma americanum czy szkodników sadów oprzędnic jesiennych (Hyphantria cunea), jak i u mrówek lub karaluchów. Co więcej, są równie skuteczne w przypadku stonóg, będących przecież lądowymi skorupiakami. Ponieważ w toku ewolucji owady i skorupiaki rozdzieliły się ponad 400 mln lat temu, najprawdopodobniej gatunki, które pojawiły się później, umiały rozpoznawać śmierć w analogiczny sposób. Tego typu zachowanie musiało "zadebiutować" w środowisku wodnym, gdyż niewiele skorupiaków to zwierzęta lądowe.
Rozpoznawanie i unikanie zmarłych zmniejsza szanse zarażenia chorobą lub pozwala odejść po ekspozycji wystarczającej do uruchomienia odporności – tłumaczy Rollo. Po śmierci kwasy oleinowy i linolowy są szybko wydzielane przez komórki, co może też stanowić ostrzeżenie przed polującymi w okolicy drapieżnikami.
Komentarze (8)
inhet, 14 września 2009, 22:37
Jakieś to niejasne - jeśli ten mechanizm jest wspólny dla wszystkich owadów, to jak one sobie radzą z polowaniem na siebie nawzajem? Drapieżnik powinien natychmiast po zabiciu ofiary uciec w panice ???
este perfil es muy tonto, 15 września 2009, 06:04
może nieco trwa zanim toto zacznie sie wydzielac-zdaza zjesc,a moze drapiezniki maja inne mechanizmy przezwyciezajace ten
Tomek, 15 września 2009, 13:27
Ale wiecie co to znaczy?
Możemy stworzyć mistrzowski środek przeciw takim robalom. Ilu ludzi mieszkających w blokach, gdzie robactwo tego typu się panoszy strasznie będzie miało realnie dobrą broń w walce z nimi.
este perfil es muy tonto, 15 września 2009, 21:24
nom nie cierpię jak gdzieś się robale pojawią,ciekawe czy mają jakąś pozytywną funkcję-może resztki jedzenia sprzątają
Tomek, 21 września 2009, 01:45
Już wolę sam resztki posprzątać.
mikroos, 21 września 2009, 07:22
Co z Ciebie za student?! ;D
Tomek, 21 września 2009, 14:38
To powiem tak: po co usuwać jedzenie (wabik) dla mojego jedzenia?
waldi888231200, 22 września 2009, 21:38
Sok z czerwonej kapusty albo KMnO4 rozpylany na terenie gdzie ma stanąć dom mógłby stanowić wskaźnik gdzie padają mikroorganizmy i lepiej sypialni tam nie zakładać.
Ciekawe czy oleum przy chrzcie też ma takie źródło.