Lustereczko, podwój przecie...
Ilość spożywanego pokarmu można kontrolować, zwracając uwagę na wielkość porcji. Para brytyjskich projektantów wymyśliła więc zastawę naczyń i sztućców Half/Full, która dzięki zastosowaniu luster mami oczy, że jedzenia jest więcej niż w rzeczywistości.
W najbliższej przyszłości zmiana klimatu wpłynie na globalną produkcję jedzenia. Kiedy wyobrazimy sobie, że kiedyś niedobory pokarmu będą większe, powinniśmy się zapytać, jak już teraz przystosować swój apetyt i tryb życia - przekonują Saki Maruyama i Daniel Coppen ze Studia Playfool.
W każdym elemencie zestawu Half/Full - 2 talerzach, kubku, misce, nożu, widelcu i łyżce - występuje powierzchnia odbijająca, przez co porcja wygląda na większą. Wg młodych Brytyjczyków, którzy powołują się m.in. na japońskie badania, to wystarczy, by wywołać wrażenie sytości i zmniejszyć ilość zjadanego pokarmu. Studium przeprowadzone na Uniwersytecie w Tokio zademonstrowało, że widoczna objętość pokarmu może wpływać na satysfakcję z posiłku. Jeśli wydaje się, że jedzenia jest więcej, uczucie zaspokojenia również jest większe.
Inne badanie wykazało [zaś], że jedzenie w obecności lustra nasila samoświadomość, przez co ludzie spożywają mniej pokarmów. Mimo że koncepcję należy [dopiero] formalnie przetestować, sądzimy, że Half/Full ma potencjał, by zmienić nasze zwyczaje żywieniowe na lepsze [...].
Half/Full to projekt dyplomowy Maruyamy i Coppena na Royal College Of Art.
Komentarze (2)
smoczeq, 7 września 2017, 08:37
Po co podciągać to pod zmianę klimatu? Oczywistym zastosowaniem tego "wynalazku" jest przecież pomoc osobom otyłym. Po co dorabiać do tego jakąś inną ideologię?
Aha...
thikim, 7 września 2017, 08:45
Marketing Możesz się zdziwić ale niektórzy jak usłyszą: "save the earth" to im się wszystko w głowie wyłącza
Swoją drogą w krajach rozwiniętych tendencja jest całkowicie odwrotna. Jedzenia jest coraz więcej. I w każdej chwili można by spokojnie zwiększyć ilość jedzenia. Problemami są: jakość, marnotrawstwo i otyłość.
Poza naprawdę nielicznymi miejscami na świecie - wszędzie można by zapewnić wystarczającą ilość jedzenia. Kwestia dobrego gospodarzenia w skali państw.