Czy naprawdę tak trudno skleić złamane serce

| Psychologia

Nie doceniamy naszych umiejętności przetrwania zawodu miłosnego – uważa Eli Finkel, profesor psychologii z Northwestern University.

Finkel współpracował z Paulem Eastwickiem. Wspólnie badali młodych kochanków, zwłaszcza tych ze skłonnością do przeżywania gwałtownych zauroczeń. Chcieli sprawdzić, czy osobiste przewidywania odnośnie szkód poczynionych w ich życiu przez koniec miłości pokrywają się z rzeczywiście odczuwanym lękiem.

Ludzie przeważnie przeceniają dyskomfort pojawiający się po rozstaniu – wyjaśnia Finkel.

Studium Amerykanów trwało 9 miesięcy. Objęło ono studentów college\'u, którzy spotykali się z kimś przynajmniej przez 2 miesiące. Co dwa tygodnie wolontariusze wypełniali kwestionariusze. W efekcie Finkel i Eastwick zebrali dane od 26 ludzi (10 kobiet i 16 mężczyzn), którzy zerwali ze swoim partnerem podczas początkowych 6 miesięcy eksperymentu.

Przewidywanie dyskomfortu na 2 tygodnie przed rozstaniem porównywano z rzeczywistymi doświadczeniami (opisywanymi w 4 różnych momentach).

Nie jest dużym zaskoczeniem, że najbardziej cierpieli ci, którzy byli mocniej zakochani. Nieco silniej przeżywali stratę, ale ich ocena sytuacji była przesadzona.

zawód miłosny Eli Finkel Paul Eastwick umiejętność przetrwania