Przeciwutleniacze z proszków ze skórki czy wytłoczyn wspierają wzrost korzystnych bakterii mikrobiomu

| Zdrowie/uroda
jackmac34, CC (Pixabay)

Odpady pozostałe po przetwarzaniu borówek czy persymony (kaki) można wykorzystać do produkcji proszków bogatych w przeciwutleniacze, które będą korzystnie oddziaływać na mikroflorę jelit. Wyniki badań hiszpańskiego zespołu ukazały się w Journal of Agricultural and Food Chemistry.

--b--, CC

W ostatnich latach proszki z owoców i warzyw stały się popularne jako metoda wzbogacania diety o korzystne związki, takie jak polifenole czy karotenoidy. Można nimi uzupełniać codzienne posiłki albo kupować produkty, w skład których wchodzą. Hiszpanie zauważyli, że w wielu przypadkach zdrowe związki występują w podobnych, a nawet większych ilościach w odpadach owocowo-warzywnych. Noelia Betoret, María José Gosalbes i inni postanowili więc uzyskać proszki z odpadów borówek i kaki, a następnie sprawdzić, jak trawienie wpłynie na uwalnianie przeciwutleniaczy i innych bioaktywnych substancji. Akademicy oceniali też wpływ trawionych proszków na wzrost mikroflory jelit.

Naukowcy uzyskali proszki ze skórki i części kwiatu persymony oraz wytłoczyn pozostałych po produkcji soku z borówek. Podczas testów zauważyli, że na uwalnianie przeciwutleniaczy podczas symulowanego trawienia wpływały różne czynniki: rodzaj proszku, metoda suszenia czy zawartość i typ błonnika. Liofilizacja pozwalała, na przykład, zachować więcej antocyjanów, ale te z kolei były łatwiej rozkładane podczas trawienia niż związki z próbek suszonych powietrzem.

Następnie ekipa dodawała proszki do zawiesiny kałowej i prowadziła symulowaną fermentację w jelicie grubym. Dzięki sekwencjonowaniu ustalano, jakie bakterie występowały przed i po fermentacji.

Inkubacja z proszkami owocowymi skutkowała wzrostem liczebności kilku rodzajów korzystnych bakterii (w przypadku niektórych bakterii obserwowano różny wpływ poszczególnych proszków na wzrost; jeden był lepszy od drugiego).

Uzyskane wyniki pokazują, że proszki uzyskane z odpadów borówek i kaki można wykorzystać w produktach spożywczych do zwiększenia zawartości karotenoidów i antocyjanów.

zdrowa dieta najlepsze źródło przeciwutleniaczy suplementy diety zdrowie latem