Gumy z kuchni molekularnej lekarstwem na otyłość?

| Zdrowie/uroda
KopalniaWiedzy.pl

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham wytypowali składniki, które wystawione na oddziaływanie soku żołądkowego pęcznieją i tworzą dość twardy żel. Żel trudniej strawić, przez co dana osoba czuje się mniej głodna. Jak można się domyślić, ogranicza to chęć do podjadania czy przejadania.

Jednym ze sposobów poradzenia sobie z dużym i wciąż narastającym problemem chorobliwej otyłości w dzisiejszym społeczeństwie jest kontrolowanie spożycia energii. [...] Problemem jest [jednak] fakt, że pokarmy stały się bardziej miękkie, bardziej łatwo strawne, a przez to mniej sycące. Wskutek tego jednostka szybciej czuje się głodna i ma ochotę znowu coś zjeść, często między posiłkami - tłumaczy liderka projektu Jennifer Bradbeer, dodając, że mając to wszystko na uwadze, warto było spróbować okiełznać apetyt za pomocą hydrokoloidów reagujących na pH żołądka.

Naukowcy wykorzystali składniki pozyskiwane z wodorostów, skrobi i skórki cytrusów (rozpuszczalne w wodzie gumy). Okazało się, że w normalnych warunkach, w produkcie spożywczym, działają one jak zagęstniki, kiedy jednak znajdą się w kwasowym środowisku żołądka, samoorganizują się, tworząc sztywny żel.

[Hydrokoloidy] mogą być dostarczane w pokarmach płynnych i delikatnych stałych, nie wpływając niekorzystnie na reakcje konsumentów. Odwołanie się do samego żelu skutkowałoby, oczywiście, uczuciem sytości, ale wiązałoby się też z nieprzyjemnymi wrażeniami, bo nie zapewniałoby organizmowi energii. To doprowadziło do kolejnego, naturalnego w tej sytuacji, kroku badawczego, którym jest znalezienie sposobu na enkapsulację [w żelu] cukrów lub skrobi. Byłyby one wolno uwalniane i metabolizowane, zapewniając zadowalający, ale niski poziom odżywienia. [Co więcej], zadowolenie konsumenta byłoby podtrzymywane.

żel rozpuszczalne w wodzie gumy sytość uwalnianie hydrokoloidy pH żołądek sok żołądkowy Jennifer Bradbeer