Epigenetyczny wpływ antybiotyków

| Zdrowie/uroda
erix! (Erich Ferdinand), CC

Po podaniu antybiotyku tetracykliny samce zaleszczotków (Pseudoscorpionida), drapieżnych pajęczaków wyglądających jak skorpiony pozbawione zaodwłoka, mają mniej żywotne plemniki. Co więcej, toksyczny efekt jest przekazywany na nietraktowanych lekiem synów. Niewykluczone, że podobne zjawisko występuje u ludzi i innych gatunków.

To pierwsze badanie demonstrujące międzypokoleniowy wpływ antybiotyków. Tetracyklina ma znaczący negatywny wpływ na funkcje reprodukcyjne samców zaleszczotków i żywotność ich plemników (żywotność gamet zmniejsza się do 25%). Teraz wiemy, że efekt jest przekazywany następnemu pokoleniu. Nie widzieliśmy go w kolejnych generacjach - wyjaśnia David Zeh University of Nevada w Reno.

Amerykańskie studium objęło 3 pokolenia zaleszczotka Cordylochernes scorpioides. W pierwszym pokoleniu braciom i siostrom z 21 lęgów od narodzin po dorosłość podawano cotygodniową dawkę tetracykliny albo pajęczaki trafiały do grupy kontrolnej. Następnym pokoleniom nie podawano antybiotyku.

Okazało się, że tetracyklina nie miała wpływu na wielkość samców i samic, liczbę plemników ani na rozmnażanie samic. Jeanne Zeh, jedna z autorek artykułu opublikowanego w Scientific Reports, uważa, że lek wywołał zmiany epigenetyczne w tkance narządów rozrodczych, które mogły zostać przekazane synom.

zmiany epigenetyczne tetracyklina antybiotyk zaleszczotki plemniki żywotność Cordylochernes scorpioides David Zeh Jeanne Zeh