Żurawina zwalcza raka jelita grubego

| Medycyna
Peter Miller, CC

Sproszkowana żurawina wielkooowocowa (Vaccinium macrocarpon) zwalcza u myszy raka jelita grubego. Gdy naukowcy z USA podawali ekstrakty z żurawiny myszom z rakiem jelita grubego, zmniejszyła się zarówno liczba, jak i wielkość guzów.

Wyciągi z żurawiny mogą także zapewniać ochronę przed innymi typami nowotworów, ale wydaje się, że skupienie na raku jelita grubego ma sens [z jednego prostego powodu - anatomii trawienia]. W miarę postępów trawienia składniki i metabolity żurawiny powinny być biodostępne w jelicie grubym - wyjaśnia dr Catherine Neto z Uniwersytetu Massachusetts w Dartmouth.

W ramach wcześniejszych badań laboratoryjnych Neto i inni wykazali, że związki z ekstraktów z żurawiny mogą wybiórczo zabijać komórki raka jelita grubego. Na przestrzeni lat zidentyfikowaliśmy kilka obiecujących substancji [które zmniejszały namnażanie komórek guza HCT116 i HT-29, słabiej wpływając na wzrost prawidłowych komórek jelita grubego CCD-18], ale zawsze chcieliśmy sprawdzić, co się z nimi stanie w zwierzęcych modelach raka. Neto nawiązała współpracę z dr. Hangiem Xiao z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst. Jego zespół opracował mysi model raka jelita grubego, naśladujący karcinogenezę związaną z zapaleniem okrężnicy.

Wkładem Neto były 3 wyciągi z żurawiny w postaci proszku: proszek pełny (ang. whole cranberry powder, WCP), polarny ekstrakt zawierający wyłącznie polifenole i niepolarny ekstrakt zawierający wyłącznie niepolifenolowe (lipidowe) składowe owoców. Jako że pewne dowody wskazują na przeciwzapalne działanie polifenoli, Neto chciała określić ich udział w całościowym działaniu żurawiny.

W studium wykorzystano myszy, u których stan zapalny jelita i proces nowotworowy wywołano za pomocą azoksymetanu i soli sodowej siarczanu dekstranu (ang. dextran sodium sulfate, DSS). Wyciągi z żurawiny mieszano z posiłkami. Po 20 tygodniach u zwierząt jedzących WCP liczba i objętość guzów na mysz znacząco spadła (w porównaniu do grupy kontrolnej o ponad 50%). Towarzyszyło temu zmniejszenie poziomu tkankowych markerów zapalnych IL-1 oraz IL-6. Znaczące spadki liczby i wielkości guzów oraz stanu zapalnego obserwowano również w przypadku pozostałych 2 ekstraktów.

To, co odkryliśmy, jest zasadniczo zachęcające. Wszystkie ekstrakty były do pewnego stopnia skuteczne, jednak najlepsze rezultaty uzyskiwano za pomocą WCP. Może chodzić o synergiczne działanie składników polifenolowych i niepolifenolowych - uważa studentka Sarah Frade.

Podczas studium naukowcy zadbali, by ilość podawanej myszom żurawiny stanowiła dla człowieka odpowiednik kubka żurawiny dziennie. Nie wiadomo, czy podobne efekty da się uzyskać, pijąc sok żurawinowy, bo brakuje w nim związków występujących w skórkach owoców.

Obecnie Amerykanie pracują nad wyizolowaniem składników odpowiedzialnych za właściwości przeciwrakowe. Ukończono już badania nad wpływem ekstraktów i pewnych głównych składników, w tym proantycyjanidyn i kwasu ursolowego, na ekspresję IL-6. Neto analizuje też metabolity powstające w przewodzie pokarmowym myszy po zjedzeniu wyciągów.

żurawina wielkoowocowa Vaccinium macrocarpon wyciąg ekstrakt rak jelita grubego guz wielkość liczba polifenole IL-1 IL-6 stan zapalny Catherine Neto