Bezprzewodowe USB coraz bliżej

| Technologia

Wielkimi krokami zbliża się rynkowa premiera technologii bezprzewodowego złącza USB (wireless USB – WUSB). Potrzebne do jej wykorzystania chipsety i układy scalone w końcu opuściły laboratoria naukowców, a sterowniki i inne narzędzia software\'owe przeszły odpowiednie testy.

Specjaliści przypuszczają, że WUSB rozpowszechni się bardzo szybko. Ocenia się, że już w roku 2007 zostanie zastosowanych 11 milionów takich rozwiązań, a liczba ta wzrośnie do 300 milionów w ciągu kolejnych trzech lat.

Celem twórców WUSB jest wyeliminowanie konieczności stosowania kabli pomiędzy portem USB, a wykorzystującym go połączeniem. WUSB ma korzystać z wszystkich możliwości USB 2.0, co oznacza, że transmisja danych pomiędzy aparatem cyfrowym czy drukarką, a komputerem powinna odbywać się z prędkością nawet 480 megabitów na sekundę. Fred Bhesania odpowiedzialny za wdrożenie WUSB w produktach Microsoftu zapewnił, że pojawią się odpowiednie sterowniki zarówno dla Windows Visty, jak i Windows XP.

Stephen Wood z WiMedia Alliance zauważa, że jednym z najpoważniejszych zadań stojących przed firmami rozwijającymi nową technologię łączności bezprzewodowej będzie zapewnienie dla niej pasma komunikacyjnego identycznego we wszystkich krajach, bo tylko wówczas WUSB będzie miało szansę stać się ogólnoświatowym standardem.

Należy również poradzić sobie z problemem kompatybilności pomiędzy rozwiązaniami stosowanymi przez różnych producentów. W przeprowadzonych już testach, podczas których użyto systemu Windows XP i sterowników Microsoftu, skutecznie udało się przesłać dane pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi rozwiązania firm Alereon, Intel, Philips i Realtek.