Kwasy omega-3 na depresję u dzieci

| Medycyna

Zgodnie z wynikami pilotażowych badań izraelskich, leczenie kwasami tłuszczowymi typu omega-3 (znajdującymi się m.in. w olejach z tłustych ryb morskich, np. z łososia, makreli, sardynek) przynosi pewne korzyści dzieciom cierpiącym na depresję.

Na łamach American Journal of Psychiatry Izraelczycy wyjaśniają, że rezultaty kilku wcześniejszych studiów sugerowały, iż u dorosłych z głęboką depresją kwasy omega-3 mogą stanowić doskonałą terapię uzupełniającą. Nie wiadomo było natomiast, jakie będą efekty zastosowania tego typu suplementacji u dzieci.

Dr R.H. Belmaker i jego zespół z Uniwersytetu im. Bena Guriona w Negew przeprowadził próby kliniczne z udziałem 28 dzieci z depresją (w wieku od 6 do 12 lat), które losowo przydzielono do 2 grup: 1) przyjmującej kwasy omega-3 lub 2) placebo.

Do oceny samopoczucia maluchów wykorzystano wystandaryzowane skale. Używano ich przed rozpoczęciem prób oraz przez 16 tygodni ich trwania.

W analizie uwzględniono 20 dzieci, które brały udział w projekcie przez przynajmniej miesiąc.

Nie odnotowano efektów ubocznych stosowania kwasów omega-3.

Użyty w badaniach suplement kwasów omega-3 był mieszanką kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i eikozapentaenowego (EPA). Stosując go, naukowcy uzyskali dużą poprawę.