Wybitni naukowcy na pokładzie zestrzelonego samolotu

| Medycyna
Microbe World

Na pokładzie malezyjskiego samolotu zestrzelonego nad Ukrainą znajdowała się duża grupa osób, którzy lecieli na międzynarodową konferencję na temat AIDS. Wśród nich byli czołowi światowi naukowcy zajmujący się tą chorobą.

Co, jeśli na pokładzie znajdował się ktoś, kto właśnie wynalazł szczepionkę przeciwko AIDS? Nie wiemy tego. Tam byli naprawdę wielcy naukowcy, którzy zajmowali się badaniami od bardzo długiego czasu. Jesteśmy coraz bliżej wynalezienia szczepionki, w kręgach specjalistów mówi się o końcu AIDS. Trudno sobie wyobrazić, jak olbrzymią wiedzę straciliśmy - mówi Trevor Stratton, kanadyjski uczony biorący udział w konferencji.

Podobnego zdania jest jest profesor Richard Boyd, dyrektor Monash Immunology and Stem Cell Laboratories. Skutki będą odczuwalne na całym świecie, gdyż jeśli tracisz lidera na jakimś polu, to ma to znaczące konsekwencje. Wiedza tych ludzi jest nie do zastąpienia.

Na razie nie mówi się o nazwiskach, gdyż lista pasażerów nie została ujawniona. Jednak w samolocie mogło znajdować się około 100 badaczy i aktywistów zmierzających na konferencję. Był wśród nich jeden z najwybitniejszych światowych badaczy AIDS, były dyrektor International Aids Society profesor Joep Lange. Od 1983 roku prowadził on badania naukowe nad tą chorobą i przyczynił się do dokonania wielu przełomowych odkryć, które pozwoliły na opracowanie terapii, prowadził pionierskie prace nad lekami antyretrowirusowymi, które zapobiegają zarażeniu noworodka przez chorą matkę.

AIDS naukowiec badac MH17 Joep Lange