Galaktyki ewoluowały szybciej niż sądzono
Niektóre z najjaśniejszych galaktyk we wszechświecie wyewoluowały wcześniej niż dotychczas sądzono. Jest ich też więcej niż przypuszczano. Tak wynika z najnowszych pomiarów wykonanych przez astronomów z University of Arizona, którzy wykorzytali właśnie uruchomione pełną parą obserwatorium ALMA.
W pierwszych galaktykach gwiazdy tworzyły się błyskawicznie. Uczeni sądzą, że tempo ich powstawania było setki razy szybsze niż obecne tempo rodzenia się nowych gwiazd w Drodze Mlecznej. Te wczesne galaktyki są od nas bardzo odległe, ich światło dopiero do nas dociera, dzięki czemu specjaliści mogą obserwować je w takiej formie, w jakiej istniały przed miliardami lat.
Pomimo tego, że te galaktyki należą do najjaśniejszych obiektów we wszechświecie, bardzo trudno jest je dostrzec za pomocą teleskopów rejestrujących światło widzialne, takich jak na przykład Teleskop Hubble'a - mówi profesor Dan Marrone. Dzieje się tak, gdyż galaktyki te są otoczone grubymi chmurami pyłu. Dlatego też wykorzystaliśmy teleskop ALMA, by zarejestrować światło z pyłu. Dla ALMA są to jedne z najjaśniejszych obiektów spoza naszej galaktyki - dodaje uczony.
Specjaliści po raz pierwszy zauważyli te galaktyki używając South Pole Telescope. Później wykorzystali ALMA, by uzyskać dokładniejszy obraz. To pozwoliło na stwierdzenie, że największa aktywność w tworzeniu się gwiazd miała miejsce przed 12 miliardami lat. To o miliard lat wcześniej niż dotychczas sądzono.
Dwie z obserwowanych galaktyk są najbardziej odległymi tego typu obiektami, jakie kiedykolwiek dostrzegliśmy. W jednej z nich zauważono największe tempo formowania się gwiazd. W tej samej galaktyce odkryto sygnatury wody, jest więc ona najbardziej oddalonym obiektem, w którym wodę obserwowano.
Joaquin Vieira z California Institute of Technology zauważył, że ALMA pozwala na przeprowadzenie w ciągu kilku minut takich badań, które dotychczas trwały wiele godzin lub dni.
Obserwacji dokonano zanim jeszcze ALMA została w pełni uruchomiona. Wykorzystano podczas nich jedynie 16 anten. Od dzisiaj ALMA pracuje z pełną mocą swoich wszystkich 66 anten.
Komentarze (4)
Sławko, 14 marca 2013, 12:32
Wydaje się to logiczne. Wczesny wszechświat był mniejszy i dużo bardziej gęsty, ponadto było w nim więcej wodoru, który z czasem jest "przerabiany" na cięższe pierwiastki (a także ginie w otchłaniach czarnych dziur). Przypuszczam, że wówczas gwiazdy były też bardzo duże, a przez to żyły bardzo krótko często wybuchając jako hiper i supernowe. To może tłumaczyć dlaczego te stare galaktyki wydają się takie jasne.
Rowerowiec, 15 marca 2013, 07:41
Nie wiem czy to logiczne. Osobliwości wszechswiata będą się nam ukazywać bez końca. To nie jest WYSIWYG żeby wiedzieć co się tam stało.
Jestem pewny, że przez całe moje życie, pojawi się jeszcze n teorii na ten temat i nie będzie jednoznancznego wyjaśnienia. Przynajmniej ludzie się nie nudzą...
pogo, 15 marca 2013, 08:26
"WYSIWYG żeby wiedzieć co się tam stało"... HAhaha... buahahaha... nie wytrzymam... chyba pęknę ze śmiechu.
Sorki... ale WYSIWYG kojarzy mi się tylko z html-em gdzie nie trudno coś skopać aby WYSIWYG zmieniło się w WYSIDNWYG (What You See Is Definitlely Not What You Get)
sorki za offtop, nie mogłem się powstrzymać...
madan, 15 marca 2013, 22:20
Dla ścisłości, pierwsze gwiazdy pojawiły się już ok. 200 mln. lat po WW. Pierwsze galaktyki dopiero ok. 1,5 miliarda lat po WW. W artykule nie było to wyraźnie zaznaczone, wprost z lektury sądzić można, że powstały równocześnie. Ale to przecież niemożliwe. Bo czymże są galaktyki? Zbiorem gwiazd. Zatem gwiazdy powstały wcześniej, nawet dużo wcześniej. A skąd ta wielka energia bardzo odległych obiektów (kwazarów)?
Rzecz opisana została w:
http://bardek.salon24.pl/429287,68-jak-powstaly-galaktyki-a
To pierwsza część całej serii na ten temat