Trudna sytuacja AMD
Zdaniem niektórych analityków firma AMD znajduje się o krok od katastrofy finansowej. Opublikowany przez koncern raport za pierwszy kwartał bieżącego roku każe przywołać maksymę: przygotuj się na najgorsze, jeśli nie chcesz być rozczarowany. Wyniki firmy nie tylko są znacznie gorsze od akceptowalnych. Większość analityków sądzi, że będzie jeszcze gorzej.
Główny rywal Intela zanotował w ciągu trzech miesięcy stratę w wysokości 611 milionów dolarów i zachęca inwestorów instytucjonalnych do wydania 2,2 miliarda USD na opłacenie kosztów przejęcia ATI Technologies oraz kosztów działalności całej firmy. W celu zdobycia takiej sumy przedsiębiorstwo zaoferowało skrypty wymienne o wartości 2 miliardów dolarów, które można będzie zrealizować w 2015 roku. Ponadto ci, którzy jako pierwsi zdecydują się na ich zakup, otrzymają 30-dniową opcję na zakup dodatkowych skryptów o wartości do 200 milionów dolarów. Oprocentowanie skryptów zostało ustalone na 6% rocznie i będzie płacone co pół roku: 1 maja i 1 listopada.
Jeśli AMD uda się sprzedać wszystkie planowane skrypty, uzyska w ten sposób 2,17 miliarda dolarów. Z tego co najmniej 500 milionów trafi do Morgan Stanley Senior Funding w ramach zwrotu pożyczki zaciągniętej na zakup ATI. W ubiegłym roku AMD zapłaciło za tę firmę 5,4 miliarda USD.
Część pieniędzy uzyskanych ze skryptów będzie przeznaczona na sfinansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Firma posiada też rezerwy w wysokości 1,2 miliarda USD, czyli o 600 milionów więcej, niż wynosi minimum. Nie jest to suma imponująca, gdyż koszty działalności na rynku układów scalonych są wysokie. W pierwszym kwartale bieżącego roku nakłady kapitałowe AMD wyniosły 586 milionów dolarów, a do końca roku 2007 wyniosą 2 miliardy USD.
AMD informuje, że złe wyniki finansowe zostały spowodowane znacząco mniejszą liczbą sprzedanych procesorów, spadkiem ich cen oraz przejęciem ATI, której margines zysku jest mniejszy niż AMD.
Warto zauważyć, że wojna pomiędzy Intelem a AMD wciąż się zaostrza i obie firmy ciągle obniżają ceny swoich produktów, przygotowując jednocześnie kolejne generacje procesorów.
Komentarze (0)