Nietypowy układ AR Scorpii
Dzięki Teleskopowi Hubble'a odkryto nietypowy układ podwójny. W systemie AR Scorpii znajduje się szybko obracający się biały karzeł, który emituje elektrony. Te poruszają się niemal z prędkością światła z generowane przez nie promieniowanie trafia do pobliskiego czerwonego karła. Wskutek tego cały system pulsuje co 1,97 minuty, zmieniając zakres promieniowania od ultrafioletu do fal radiowych. Dotychczas nigdy nie znaleziono systemu z białym karłem
Położony w odległości 380 lat świetlnych od Ziemi system AR Scorpii składa się z białego karła wielkości Ziemi, którego masa jest 200 000 razy większa od masy naszej planety oraz z chłodnego czerwonego karła o masie 1/3 masy Słońca. Gwiazdy okrążają się co 3,6 godziny.
"AR Scorpii został odkryty przed 40 laty, jednak nie podejrzewaliśmy, jaka jest jego prawdziwa natura, dopóki w czerwcu 2015 roku nie zaczęliśmy go bliżej obserwować. W miarę naszych badań zadawaliśmy sobie sprawę, że widzimy coś niezwykłego" - mówi Tom Marsh z University of Warwick.
Fakt, że system emituje promieniowanie w szerokim zakresie częstotliwości wskazuje, iż pochodzi ono od elektronów przyspieszanych w polu magnetycznym, co można wyjaśnić obecnością wirującego białego karła. Wciąż jednak nie wiadomo, skąd pochodzą elektrony - z białego czy czerwonego karła.
Komentarze (2)
Gość Astro, 28 lipca 2016, 14:49
Bez przesady. Znamy trochę układów podwójnych z białym karłem. Znamy oczywiście nawet pulsujące białe karły i to nawet w układach podwójnych:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulsating_white_dwarf
W oryginale stoi:
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-07/eic-wdl072716.php
Na uwagę zasługuje fakt, że opisane odkrycie było skutkiem zaangażowania astronomów amatorów (nie pierwszy to przykład), za co wielkie im dzięki.
piotr123, 28 lipca 2016, 22:15
masa Słońca- za Wikipedią to 333000 mas Ziemi.
masa białego karła- 200000 mas Ziemi
masa czerwonego karła 1/3 masy Słońca czyli 111000 mas Ziemi.