Z polską nauką jest coraz gorzej

| Ciekawostki
RDECOM

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, jedyne polskie uczelnie uwzględnione w najnowszym rankingu szanghajskim (Academic Ranging of World Universities - ARWU), zostały sklasyfikowane na gorszych pozycjach niż w ubiegłym roku. W 2015 roku obie instytucje zmieściły się jeszcze w 4. setce 500 najlepszych uczelni wyższych świata. W roku bieżącym trafiły do 5. setki.

Stawce, tradycyjnie już, przewodzą uczelnie amerykańskie. Wśród 10 najlepszych na świecie jest aż 8 z USA. Światowa czołówka uczelni wyższych to Uniwersytety Harvarda (USA), Stanforda (USA), Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (USA), Uniwersytet w Cambridge (Wielka Brytania), MIT (USA), Uniwersytet Princeton (USA), Uniwersytet w Oksfordzie (Wielka Brytania), Caltech (USA), Columbia University (USA) oraz Uniwersytet w Chicago (USA). W pierwszej 20. oprócz uczelni z USA znalazły się też brytyjski University College London (17. pozycja), Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Zurichu (19. pozycja) i Uniwersytet Tokijski (20. pozycja).

ARWU klasyfikuje uczelnie biorąc pod uwagę różne czynniki i przyznaje za nie punkty. Warto zauważyć, że istnieje duża różnica w punktacji ogólnej pomiędzy Uniwersytetem Harvarda (100 punktów), a drugim na liście Uniwersytetem Stanforda (74,7 punktu). Uniwersytet Tokijski otrzymał 42,2 punktu. Poniżej setnego miejsca ARWU nie wymienia punktacji ogólniej, nie wiemy zatem, jak dokładnie oceniono polskie uczelnie. Na miejscu 100. rankingu wymieniony jest University of Utah, który zdobył 25,4 punktu w klasyfikacji generalnej.

Pozycja obu najlepszych polskich uczelni słabnie od kilku lat. W 2003 roku Uniwersytet Warszawski był klasyfikowany blisko początku 4. setki. Później jego pozycja spadała, by od roku 2007 ulegać poprawie. W roku 2011 ustabilizowała się, a w 2014 doszło do gwałtownego spadku, który - chociaż nie tak gwałtowny - trwa do dzisiaj. Uniwersytet Jagielloński zadebiutował w rankingu w 5. setce, szybko poprawiał swoją pozycję, jednak w roku 2006 doszło do niewielkiego spadku i od tamtej pory pozycja UJ ustabilizowała się w 4. setce rankingu. Od 2011 roku obserwujemy powolny spadek, który wyraźnie przyspieszył w roku 2013.

ARWU nie opublikowało jeszcze tegorocznego rankingu z podziałem na dyscypliny naukowe. W ubiegłym roku żaden z polskich uniwersytetów nie zmieścił się wśród 200 najlepszych uczelni wykładających matematykę, Uniwersytet Warszawski trafił do 2. setki w kategorii "fizyka", żaden nie zakwalifikował się do 200 najlepszych w kategorii "chemia", "nauki komputerowe" ani "ekonomia".

Kraje, których uczelnie trafiły na wyższe pozycje od polskich uczelni to: USA, Wielka Brytania, Szwajcaria, Japonia, Kanada, Dania, Francja, Australia, Norwegia, Niemcy, Finlandia, Chiny, Belgia, Holandia, Izrael, Szwecja, Singapur, Rosja, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Brazylia, Tajwan, Meksyk, Irlandia, Hiszpania, Austria, Portugalia, Włochy, Czechy, Serbia, RPA, Indie, Grecja, Chile, Iran, Egipt, Turcja.

ARWU ranking szanghajski Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski