AT&T przejmie Time Warner

| Ciekawostki
sxc.hu

HBO, CNN, Cartoon Network oraz studia filmowe Warner Bros. oraz New Line Cinema już wkrótce staną się własnością telekomunikacyjnego giganta AT&T. Media potwierdziły bowiem krążące od kilku dni pogłoski o przejęciu Time Warner przez firmę telekomunikacyjną. Transakcja, o wartości 85,4 miliarda USD, będzie jedną z największych w dziejach.

Przedstawiciele AT&T poinformowali, że zakup zostanie opłacony częściowo gotówką, a częściowo akcjami. Jeszcze w piątek sesja giełdowa zamknęła się wyceną Time Warner na poziomie 89,48 USD za akcję. Kwota, jaką zapłaci AT&T oznacza wycenę akcji na poziomie 107,50 USD. Akcje AT&T na zamknięciu piątkowej sesji były wyceniane na 37,49 USD.

Dzięki przejęciu Time Warner AT&T będzie mogło zaoferować swoim klientom zarówno internet przewodowy jak i bezprzewodowy, sygnał telewizji satelitarnej, będzie też produkowało wiele filmów i seriali, z najbardziej chyba obecnie popularną "Grą o ton".

Dla rynków mediów transakcja to kolejny sygnał pokazujący, że media media muszą się konsolidować, by przetrwać. Rozumie to Rupert Murdoch i należące doń 21th Century Fox, które już przed dwoma laty próbowało kupić Time Waner.
Obrońcy praw konsumentów obawiają się jednak wzrostu cen. Senator Al Franken już stwierdził, że transakcja to sygnał alarmowy dla rynku.

AT&T zdecydowało się na zakup Time Warner idąc w ślady Comcastu, który w 2011 roku przejął NBC Universal, tworząc koncern łączący dostawcę usług i producenta mediów. W najbliższych lata największym wyzwaniem dla AT&T będzie Comcast. Dostawcy telewizji kablowej konkurują z AT&T na rynku internetu szerokopasmowego, płatnej telewizji i rynku biznesowym, wkrótce rzucą wyzwanie na rynku bezprzewodowego internetu - mówi Jonathan Chaplin, analityk z New Street Research.

Transakcja pomiędzy AT&T a Time Warner ma zostać zakończona w 2017 roku. Pod warunkiem, że wyrażą na nią zgodę urzędy antymonopolowe. A może nie być to łatwe. Pomysł łączenia w jednym ręku producenta treści i jego dostawcy zyskuje coraz więcej przeciwników, tym bardziej, że proces taki na rynku USA trwa już od pewnego czasu. Inni przypominają, że niedawno AT&T nie pozwolono na przejęcie T-Mobile. Republikański kandydat na prezydenta, Donald Trump, już zapowiedział, że jeśli wygra wybory, zablokuje transakcję.

Dyrektor wykonawczy AT&T Randall Sephenson jest jednak dobrej myśli: to nie jest umowa z T-Mobile. Żaden konkurent nie zostanie usunięty z rynku wskutek tego przejęcia. Warto jednak pamiętać, że urzędnicy przez dwa lata analizowali transakcję pomiędzy Comcastem a NBC zanim wyrazili zgodę na jej przeprowadzenie.

AT&T Time Warner