Odzyskają bazodanowe ciepło
W grocie skalnej pod Soborem Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach powstaje prawdopodobnie najbardziej ekologiczne centrum bazodanowe na świecie. W samej grocie panuje niska temperatura, która wspomoże chłodzenie setek serwerów. Odbierane z nich ciepło będzie natomiast przechwytywane i kierowane do miejskiego systemu ogrzewania.Należące do firmy Academica centrum ma rozpocząć pracę już w styczniu.
Instalacje składające się z tysięcy komputerów, takie jak np. centra bazodanowe Google'a, zużywają już około 1% światowej energii. I zużycie to niezwykle szybko rośnie. To generuje wysokie koszty dla operatora komputerów oraz oznacza zwiększenie zanieczyszczenia środowiska odpadami z przemysłu produkującego energię. Jej olbrzymie zużycie wynika nie tylko z potrzeb obliczeniowych. Nie więcej niż 45% energii zużywanej przez typową serwerownię to energia konieczna do przeprowadzenia obliczeń. Reszta, co najmniej 55% jest używana głównie przez systemy chłodzące. Właściciele centrów obliczeniowych samodzielnie nie rozwiążą tego problemu. Jednak coraz częściej myśli się o podpisywaniu umów z firmami, które zajmują się dostarczaniem energii cieplnej. Mogą one odbierać nadmiarowe ciepło z serwerów. To pozwoli na obniżenie kosztów operacyjnych centrum bazodanowego i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
Przedstawiciele Academiki obliczają, że dzięki podłączeniu nowego centrum bazodanowego do miejskiej sieci ciepłowniczej ich firma zaoszczędzi rocznie 375 000 euro.
Komentarze (5)
Douger, 30 listopada 2009, 16:05
Bardzo dobry i godny naśladowania pomysł.
MrVocabulary (WhizzKid), 30 listopada 2009, 21:48
W Polsce był fajny projekt jednego z profesorów Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Proponował zbudować gazoport, który wykorzystywałby zimno ze schłodzonego gazu do chłodzenia miasta w wakacje praktycznie za darmo. Niestety, mimo odwiedzin premiera, projektem się nikt nie zainteresował. Daleko nam do zachodniej innowacyjności...
Douger, 1 grudnia 2009, 14:21
Wiadomo, lepiej nawieszać paskudnych klimatyzatorów na zabytkowych kamienicach i pochłaniac ogromne ilości prądu.
wilk, 1 grudnia 2009, 15:06
Chłodzenie nie jest tak istotne jak ogrzewanie. Raczej to tylko taki bajer. Zresztą nie wiem jakby to mogło być zrealizowane.
Szkoda, że nie pomyślano o wykorzystaniu ciepła przy budowie u nas tej wielkiej serwerowni Onetu... Tam jedynie skraplacze są.
MrVocabulary (WhizzKid), 1 grudnia 2009, 21:30
Chłodzenie zużywa więcej energii niż ocieplanie. Dlatego w USA stopniowo porzucają zmianę czasu z zimowego na letni - przez klimatyzację.