Trwa śledztwo w sprawie nagłego zgonu torbaczy z Adelaide Zoo

| Nauki przyrodnicze
SeanMack - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Adelaide Zoo prowadzi śledztwo w sprawie nagłego zgonu 7 samic kuoki krótkoogonowej (Setonix brachyurus) i 2 skalniaków żółtonogich (Petrogale xanthopus). Zdarzenie miało miejsce w zeszłym miesiącu. Choć nadal nie wiadomo, co się stało, rzeczniczka instytucji powiedziała, że najprawdopodobniejszą opcją wydają się toksyczne rośliny.

Zoo pobrało próbki do badań patologicznych i toksykologicznych, które na razie nie dały rozstrzygających rezultatów. By ustalić przyczynę nagłych zgonów, ogród zoologiczny współpracuje z lekarzami weterynarii, ogrodnikami i innymi specjalistami.

Ekipa weterynaryjna jest przekonana, że był to izolowany przypadek, dochodzenie jest jednak kontynuowane. Od zdarzenia nie ucierpiało żadne zwierzę z innego wybiegu.

Utrata jednego zwierzęcia, a co dopiero dużej grupy, w nagłym wypadku takim jak ten jest bardzo zasmucająca. Zwłaszcza dla opiekuna - podkreśliła rzeczniczka.

Jedenastomiesięczne młode kuoki, które przeżyło, dochodzi do siebie w centrum medycznym. Trzy samce S. brachyurus zostały zabrane z wybiegu.

Inne torbacze zareagowały na incydent, ale zdążyły już dojść do siebie.

Warto dodać, że Adelaide Zoo prowadzi program rozrodu obu torbaczy. Kuoka krótkoogonowa jest uznawana za gatunek narażony na wyginięcie, a skalniak żółtonogi za gatunek bliski zagrożenia.

Adelaide Zoo kuoka krótkoogonowa skalniak żółtonogi nagły zgon dochodzenie