W środkowym Egipcie w katakumbach odkryto aż 17 mumii
Jak poinformowało w sobotę (13 maja) egipskie Ministerstwo Starożytności, w prowincji Al-Minja w pustynnych katakumbach w serii korytarzy odkryto 17 niekrólewskich mumii.
Oprócz nich znaleziono arkusz złota, 2 papirusy w języku demotycznym, sarkofagi z wapienia i gliny, a także trumny ptaków oraz innych zwierząt.
Choć nie przeprowadzono jeszcze dokładnego datowania mumii, ministerstwo twierdzi, że pochodzą z epoki późnej, czyli okresu od ok. 664 do 332 r. p.n.e. W wywiadzie udzielonym AFP rzecznik instytucji napomknął jednak, że mogą także pochodzić z czasów panowania Ptolemeuszy, a więc późniejszej dynastii założonej przez jednego z wodzów armii Aleksandra Wielkiego Ptolemeusza I Sotera.
To pierwsza ludzka nekropolia z tyloma mumiami, odkryta w środkowym Egipcie - podkreśla egiptolog Salah al-Kholi. Specjaliści nie wykluczają, że w rejonie dojdzie do kolejnych ważnych odkryć.
Dyrektorem wykopalisk jest Mohamed Hamza z Uniwersytetu Kairskiego. Stanowisko znajduje się blisko starożytnego cmentarzyska zwierząt.
Komentarze (0)