Turing ułaskawiony

| Ciekawostki
joncallas, CC

Alan Turing, wybitny brytyjski matematyk i jeden z ojców współczesnej informatyki, uzyskał oficjalne królewskie ułaskawienie. Dotyczy ono wyroku z 1952 roku, kiedy to Turing został skazany za homoseksualizm na chemiczną kastrację. Wyrok oznaczał też, że stracił certyfikat bezpieczeństwa i nie mógł dłużej pracować przy łamaniu szyfrów. Ułaskawienie zostało wydane na wniosek ministra sprawiedliwości Chrisa Graylinga.

Starania o formalną rehabilitację Turinga trwają od lat. W 2011 roku premier Gordon Brown oficjalnie przeprosił za prześladowanie Turinga za homoseksualizm. W tym samym roku pojawiła się oficjalna petycja o ułaskawienie Turinga. Ponowne zainteresowanie jego osobą sprawiło, że w media zaczęły nagłaśniać najróżniejsze fakty bezpośrednio bądź pośrednio związane z życiem, pracą i tajemniczą śmiercią geniusza. Dowiedzieliśmy się dzięki temu, że naukowcom udało się potwierdzić teorię Turinga dotyczącą sposobu formowania się naturalnych wzorców, takich jak np. paski na ciele tygryca. Z kolei biograf Turinga, Jack Copeland, stwierdził, iż matematyk mógł nie popełnić samobójstwa, a zginąć wskutek wypadku.

Alan Turing (1912-1954) zajmował się matematyką, logiką, kryptografią i informatyką. W czasie II wojny światowej był zatrudniony w Bletchley Park, słynnym brytyjskim centrum łamania szyfrów. Kierował tam komórką Hut 8, do której zadań należało łamanie szyfrów używanych przez niemiecką marynarkę wojenną. W grudniu 1940 roku złamał sposób kodowania używany przez morską wersję Enigmy. Turing sformalizował koncepcję algorytmu dla maszyn cyfrowych, opracował używany do dzisiaj test Turinga, pracował na jednym z pierwszych komputerów - maszynie Mark 1. Interesował się też chemią. Napisał pracę o chemicznych podstawach morfogenezy i przewidział istnienie oscylacyjnych reakcji chemicznych, które po raz pierwszy zaobserwowano w latach 60. ubiegłego wieku. W 1952 roku wytoczono mu proces w związku z jego homoseksualizmem. Utracił dostęp do poufnych danych, a więc nie mógł zajmować się kryptografią, i poddano go chemicznej kastracji. Dwa lata później został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu.

Alan Turing ułaskawienie