USA opublikują zaginiony pamiętnik ideologa Hitlera
Władze USA przygotowują się do publikacji zaginionych przez dziesięciolecia dużych fragmentów wspomnień Alfreda Rosenberga, głównego ideologa nazizmu. Rosenberg był jednym z pierwszych i najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera, którego poznał przed rokiem 1923. Od początku powstania III Rzeczy był odpowiedzialny za politykę zagraniczną NSDAP, w 1934 roku został komisarzem nadzorującym edukację polityczną i ideologiczną, a od roku 1941 był ministrem ds. okupowanych terytoriów wschodnich. To Rosenberg był głównym twórcą nazistowskiej teorii rasowej, położył podstawy ideologiczne pod zagładę ludności Europy Wschodniej, opracował wizję Lebensraumu - przestrzeni życiowej, stworzył koncepcję nowej religii dla narodu niemieckiego. Został skazany w procesie norymberskim i powieszony 16 października 1946 roku.
Dziennik Rosenberga może rzucić nowe światło przede wszystkim na stosunki pomiędzy liderami III Rzeszy, pomoże zrozumieć szczegóły wielu przedsięwzięć, wiadomo też, że znajdziemy w nim wiele interesujących szczegółów o kryzysie, jaki ogarnął władze III Rzeszy po ucieczce zastępcy Hitlera Rudolfa Hessa do Wielkiej Brytanii w 1941 roku. Wstępna ocena odnalezionych 400 stron pamiętnika została dokonana przez specjalistów z US Holocaust Memorial Museum, którzy stwierdzili, że dokumenty są ważne dla badań nad nazizmem, w tym dla historii Holokaustu.
Dziennik Rosenberga zaginął wkrótce po procesie norymberskim. Władze USA od dawna podejrzewały, że zabrał go amerykański oskarżyciel Robert Kempner. W swoich wspomnieniach cytował on fragmenty pamiętnika. Część wspomnień Rosenberga zostala opublikowana w Niemczech. Obejmują one lata 1939-1940, jednak większość jego pamiętnika zaginęła.
Kempner zmarł w 1993 roku, a po długiej batalii prawnej w 1999 roku sąd orzekł, że zgromadzone przez niego dokumenty powinny zostać przekazane Holocaust Memorial Museum. Okazało się jednak, że olbrzymia część dokumentacji zaginęła. FBI rozpoczęło śledztwo w tej sprawie i z czasem odnaleziono 150 000 stron dokumentacji, które przekazano muzeum. Pamiętnika Rosenberga nie było wśród nich. Dopiero w bieżącym roku śledczym udało się odnaleźć go w domu wykładowcy uniwersyteckiego, Herberta Richardsona, który przed laty był sekretarzem Kempnera.
Odnalezione strony obejmują okres od wiosny 1936 do zimy 1944 roku. Większość z nich została zapisana osobiście przez Rosenberga.
Komentarze (3)
Przemek Kobel, 13 czerwca 2013, 13:19
Kiedy popatrzeć na media, to bez przerwy widać tytuły o agresywnych Niemcach: "Tajna broń Hitlera", "Ludzie Hitlera", "Kaci Hitlera", "Dzieci Hitlera", wydają jakieś wspomnienia, pamiętniki... kto u licha wygrał tę wojnę?
radar, 13 czerwca 2013, 15:02
Wg. JKM ze względu na podobieństwa pomiędzy III Rzeszą, a UE
romero, 13 czerwca 2013, 19:05
Skoro publikują w Stanach to znaczy na mocy prawa Godwina (nie mylić z Gowinem czy Godsonem) że to Stany teraz przegrywają
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina