Zabutelkowany ślad eksperymentu sprzed 98 lat

| Ciekawostki

Andrew Leaper, szkocki szyper, znalazł w swoich sieciach butelkę, która zdeklasowała wcześniejszy rekord Guinnessa dot. czasu przebywania w wodzie o ponad 5 lat. Naczynie z wiadomością w środku dryfowało w Morzu Północnym przez 97 lat i 309 dni.

Do odkrycia doszło 12 kwietnia br., gdy Leaper pływał łodzią Copious u wschodnich wybrzeży Szetlandów. Co ciekawe, poprzedni rekord ustanowił przed 6 laty jego kolega Mark Anderson, który także zaokrętował się na Copious. Jak widać, jednostka ta działa na szkockie butelki z wiadomościami jak magnes.

Naczynie, w którym znajdowała się karta gwarantująca znalazcy nagrodę w wysokości 6 pensów, zostało zwodowane w czerwcu 1914 r. przez kapitana C.H. Browna ze Szkoły Nawigacji w Glasgow.

Dzięki partii 1890 specjalnie zaprojektowanych butelek naukowcy z początku ubiegłego wieku chcieli sporządzić mapę prądów morskich wokół Szkocji. W zmierzeniu miały się one zanurzać i unosić w pobliżu dna. Projekt bardzo rozciągnął się w czasie, bo dotąd znaleziono tylko 315 egzemplarzy. Zgodnie z instrukcją, wszystkie powinny trafić do sekretarza Rady Rybołówstwa Szkocji.

Butelkę Leapera oznaczono symbolem 646B. Jak w pozostałych przypadkach, na umieszczonym wewnątrz formularzu należało uzupełnić pozycje dot. daty i miejsca znalezienia.

Miło nam słyszeć, że ta sama łódź 2-krotnie pomogła pobić rekord najstarszej zabutelkowanej wiadomości. To fascynujący zarówno pod względem historycznym, jak i naukowym rekord - powiedział rzecznik Księgi.

 

Andrew Leaper Copious Szetlandy butelka wiadomość najstarsza prądy morskie