Android coraz mocniejszy

| Technologia
Google

Android potwierdził swoją dominację na rynku smartfonów, a Windows Phone po raz pierwszy zajął trzecią pozycję pod względem sprzedaży. Jak wynika z badań IDC, w pierwszym kwartale bieżącego roku smartfony z systemami Android oraz iOS stanowiły aż 92,3% wszystkich sprzedanych urządzeń. Na trzecim miejscu znajdziemy Windows Phone, który pokonał BlackBerry.

Producenci smartfonów z Androidem oraz Apple dostarczyli łącznie 199,5 miliona urządzeń, czyli o 59,1% więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Udziały Androida i iOS-a to zdecydowana większość rynku w pierwszym kwartale, ale jeśli wyraźniej przyjrzymy się wynikom zobaczymy, że wśród innych platform dochodzi do przetasowań, a rynek poszukuej alternatyw. Windows Phone zyskał na partenerstwie z Nokią, a nowe urządzenia BlackBerry BB10 w ciągu pierwszego kwartału sprzedaży znalazły ponad milion nabywców - stwierdził Ramon Llamas z IDC. Zajęcie przez Windows Phone trzeciego miejsca dowodzi, że obrana przez Microsoft i Nokię strategia jest właściwa. Jednak biorąc pod uwagę niewielką liczbę sprzedanych urządzeń obie firmy muszą w przyszłości lepiej się sprawować, by umocnić swoją pozycję i stać się realną alternatywą dla Androida i iOS-a - dodał analityk Kevin Restivo.

Liderem rynku androidowych urządzeń pozostaje Samsung, do którego w pierwszym kwartale należało 41,1% rynku Androida. Rywale znaleźli się daleko w tyle, z jednocyfrowymi wynikami, a za nimi znajdziemy całą masę niewielkich producentów, których udziały nie przekraczają 1 procenta.

O dużym sukcesie może mówić Apple, który w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku sprzedał więcej iPhone'ów niż w którymkolwiek z wcześniejszych kwartałów. Mimo to spadają zarówno rynkowe udziały jego systemu, jak i zmniejsza się wzrost sprzedaży w porównaniu ze wzrostem całego rynku.

Największy przyrost udziałów zanotował natomiast Windows Phone. System zawdzięcza to głównie Nokii, gdyż aż 79% smartfonów z Windows Phone pochodziło od tego właśnie producenta. Od czasu premiery rodziny Lumia Nokia sprzedała 20,3 miliona telefonów z Windows Phone. Urządzenia z tym systemem oferują też inni producenci, ale jest on dla nich tylko alternatywą dla najważniejszego dla nich Androida. Mocny wzrost Windows Phone wskazuje jednak, że system zdobywa zainteresowanie klientów i producentów.

BlackBerry wciąż notuje poważne dwucyfrowe spadki sprzedaży.

Ogółem w pierwszym kwartale 2013 roku sprzedano 162,1 miliona urządzeń z Androidem, czyli o 79,5% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Rynkowy udział androidowych urządzeń zwiększył się z 59,1 do 75,0 procent. Sprzedaż urządzeń z iOS-em zwiększyła się z 35,1 do 37,4 miliona sztuk (6,6%), ale rynkowy udział skurczył się z 23,0 do 17,3%. Rekordzista, Windows Phone, zanotował wzrost sprzedaży z 3 do 7 milionów urządzeń (133,3%) i wzrost udziałów rynkowych z 2,0 do 3,2%. Sprzedaż BlackBerry spadła z 9,7 do 6,3 miliona sztuk (-35,1%), a udziały rynkowe  zmniejszyły się z 6,4 do 2,9%. Znaczne spadki zanotował też Linux (z 3,6 do 2,1 miliona urządzeń) oraz Symbian (z 10,4 do 1,2 miliona).

Android iOS Windows Phone BlackBerry smartfon