Biblioteka książek porzuconych

| Ciekawostki

Pracownicy służb oczyszczania z Ankary otworzyli bibliotekę publiczną, w której znajdują się wyłącznie książki uratowane przed wysypiskiem.

Gdy wieść gminna się rozniosła, ludzie zaczęli przekazywać książki osobiście.

Początkowo ze zgromadzonego w byłej cegielni księgozbioru mogli korzystać tylko pracownicy firmy i ich rodziny. Kolekcja jednak stale rosła, podobnie zresztą jak zainteresowanie lokalnej społeczności, ostatecznie więc we wrześniu ubiegłego roku biblioteka otworzyła swoje podwoje dla wszystkich.

Chętni mogą wybierać spośród przeszło 6 tysięcy tytułów, które reprezentują przeróżne gatunki literackie. Szczególnie popularny jest dział dziecięcy z komiksami. Utworzono też specjalną sekcję poświęconą badaniom naukowym. Woluminów jest tak dużo, że książki zaczęto wypożyczać do szkół, więzień czy projektów edukacyjnych. Trzeba też było utworzyć etat i zatrudnić kogoś do obsługi biblioteki.

Książki są wypożyczane na 2 tygodnie, ale gdy zajdzie taka potrzeba, termin zwrotu można odroczyć. W budynku znajdują się strefa czytelnicza z wygodnymi kanapami oraz kącik szachowy.

 

Ankara służby oczyszczania książki biblioteka