Wieki pod lodem i powrót do życia

| Nauki przyrodnicze
NASA/JPL-Caltech/Dr. Philip Bart, LSU

Specjaliści z British Antarctic Survey i University of Reading poinformowali, że antarktyczny mech może powrócić dożycia po 1500 lat przebywania pod lodem. Dotychczas w wyniku eksperymentów udawało się stwierdzić, że zamrożony materiał roślinny może podjąć funkcje życiowe najwyżej po 20 latach od zamrożenia. Lepszy wynik osiągały jedynie mikroorganizmy.

Odkrycie jest niezwykle ważne dla naszej wiedzy o ekosystemie Antarktyki i klimacie. Mchy to głowni producenci masy roślinnej na biegunach. Szczególnie ważne są na biegunie północnym, gdzie przechwytują duże ilości węgla. Jeśli mchy potrafią przetrwać pod lodem przez wiele wieków, to do ponownego zasiedlenia lądów odsłoniętych przez cofające się lodowce nie będą potrzebowały przemieszczania się na długie dystanse.

Peter Convey z British Antarctic Survey i jego zespół zajmują się badaniem mchów, gdyż chcą w nich znaleźć informacje o dawnym klimacie. W banku mchu mają okazy sprzed 5-6 tysięcy lat. Ostatnio zaś pozyskali próbkę, w której nastrasza warstwa liczy sobie niemal 2000 lat. Ku ich olbrzymiemu zaskoczeniu mech, którego wiek oceniono na 1500 lat zaczął ponownie rosnąć. Niczego specjalnego nie zrobiliśmy. Pocięliśmy go tylko ostrożnie na plasterki - mówi Convey, zapewniając, że nie doszło do zanieczyszczenia próbek. Mech umieszczono następnie w inkubatorach, w których symulowana jest naturalna temperatura i warunki oświetleniowe. Mech powrócił do życia. Uczeni mają nadzieję, że mech może przetrwać pod lodem jeszcze dłużej. Jeśli udałoby się zdobyć dowody na to, że roślina jest w stanie przetrwać dziesiątki tysięcy lat pod lodem, wzbogacilibyśmy naszą wiedzę na temat odradzania się arktycznych ekosystemów pomiędzy okresami zlodowaceń.

Antarktyka mech lód