Apple na trzecim miejscu

| Technologia
Jon Newman, CC

Apple zanotowało olbrzymi sukces na amerykańskim rynku komputerów osobistych. Firma Jobsa jest już trzecim co do wielkości producentem. Z danych IDC wynika, że należy do niej już 10,6% rynku. W trzecim kwartale bieżącego roku udziały Apple'a zwiększyły się o 24%. Koncern wyprzedził tym samym Acera i Toshibę.

Przed nim są tylko HP i Dell. Pierwsza z tych firm zwiększyła sprzedaż komputerów w trzecim kwartale o 2,7% i obecnie jest rynkowym liderem, z udziałami sięgającymi 24,3%. Sprzedaż Della spadła o 4,9% i firma posiada 23,1% udziałów.

Co prawda Apple'a do obu konkurentów dzieli olbrzymi dystans, jednak koncern Jobsa nie ma się czym martwić, gdyż praktycznie zmonopolizował rynek najdroższych maszyn. W kategorii komputerów osobistych kosztujących ponad 1000 USD do Apple'a należy aż 91% amerykańskiego rynku. Wyniki Apple'a znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach akcji. Wczoraj, po raz pierwszy w historii, cena akcji firmy na zamknięciu giełdy przekroczyła 300 USD.

Silna pozycja w USA nie przekłada się na pozycję na świecie. Największymi globalnymi producentami komputerów osobistych są HP, Acer, Dell, Lenovo, Asus i Toshiba.

Apple USA rynek