Apple ogranicza możliwość instalacji Windows 10

| Technologia
Apple

Apple zdecydowało, że Windows 10 nie może zostać zainstalowany na komputerach starszych niż 3 lata. Wkrótce po udostępnieniu Windows 10 ukazała się nowa wersja Boot Campa, oprogramowania pozwalającego na wybór systemu operacyjnego, z którego chcemy korzystać. Dzięki niej możliwe jest uruchomienie najnowszego OS-u Microsoftu. Jest jednak i ograniczenie.

Koncern z Cupertino zdecydował, że Windows 10 może być instalowany na maszynach MacBook Pro, Macbook Air, iMac, Mac Pro i Mac mini wyprodukowanych nie wcześniej niż w 2012 roku. Na starszych komputerach nie będzie możliwe ani zainstalowanie Windows 10, ani jego aktualizacja z Windows 7 i Windows 8.1. Co więcej, Apple zdecydowało też, że w przypadku komputerów Mac Prok wyposażonych w procesory Xeon można zainstalować Windows 10 tylko wówczas, gdy maszyna została wyprodukowana nie wcześniej niż pod koniec 2013 roku. Oznacza to na przykład, że posiadacz Maka Pro z 2012 roku wyposażonego w czterordzeniowy Xeon, 6 gigabajtów pamięci RAM i kartę graficzną ATI Radeon HD5770 nie może zainstalować najnowszego OS-u Microsoft.

Decyzja Apple'a może budzić zdziwienie, gdyż Windows 10 dobrze sprawuje się na starszym sprzęcie, nie mówiąc już o maszynach z tak dużej wydajności jak te z Xeonami. Apple nie wyjaśnia swojej decyzji, ale przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. fakt, że układ Intel HD 3000 obecny w niektórych komputerach Apple'a nie jest oficjalnie wspierany przez Windows 10. Niewykluczone jednak, że Apple dopiero opracowuje swoją listę komputerów, na których można uruchomić Windows 10, trwają odpowiednie testy, przygotowywane są sterowniki i poprawki, więc w najbliższym czasie lista ta będzie poszerzana.

Apple Windows 10 Boot Camp