Apple ma zapłacić Irlandii 13 miliardów euro

| Ciekawostki
sxc.hu

Komisja Europejska nakazała, by Apple zapłaciło irlandzkiemu urzędowi skarbowemu 13 miliardów euro podatków. Zdaniem KE korzyści podatkowe osiągane w Irlandii przez amerykański koncern były nielegalne. Komisja stwierdziła, że władze Irlandii pozwoliły Apple'owi na płacenie znacznie niższych podatków niż płaciły inne przedsiębiorstwa. W efekcie firma z Cupertino płaciła podatek korporacyjny w wysokości nie większej niż 1%. Zarówno władze Irlandii jak i Apple nie zgadzają się z wyrokiem i zapowiadają wniesienie apelacji.

Kraje członkowskie nie mogą przyznawać ulg podatkowych wybranym firmom. W Unii Europejskiej jest to uznawane za nielegalną pomoc. Śledztwo Komisji ujawniło, że Irlandia przyznała Apple'owi nielegalne ulgi podatkowe, dzięki czemu firma ta płaciła przez wiele lat znacząco niższe podatki niż inne przedsiębiorstwa - stwierdzili przedstawiciele KE.

W Irlandii stawka podstawowa podatku korporacyjnego wynosi 12,5%. Tymczasem okazało się, że np. w 2003 roku Apple zapłaciło 1% od zysków osiągniętych w Europie, a w roku 2014 - zaledwie 0,005%.

Komisja Europejska próbuje na nowo pisać historię Apple'a w Europie ignorując irlandzkie prawo podatkowe i wywracając do góry nogami międzynarodowy system podatkowy. Komisji chodzi nie o to, ile Apple płaci, ale któremu rządowi płaci. Będzie to miało szkodliwy wpływ na inwestycje i nowe miejsca pracy w Europie. Apple przestrzega prawa i płaci takie podatki, jak powinno bez względu na to, gdzie działa. Złożymy apelację i jesteśmy pewni, że wyrok zostanie unieważniony - oświadczył koncern.
Głęboko nie zgadzam się z decyzją Komisji. Nie pozostaje mi nic innego, jak poprosić rząd o zgodę na złożenie apelacji. To działanie konieczne do obrony integralności naszego systemu podatkowego, zapewnienia stabilnych warunków działania dla biznesu oraz zapobieżeniu wtrącania się Unii Europejskiej w podatkowe kompetencje państwa - stwierdził irlandzki minister finansów Michael Noonan.

Apple to nie jedyna firma, co do której KE wysuwa zastrzeżenia. W ubiegłym roku Komisja orzekła, że Holandia powinna pobrać dodatkowo 30 milionów euro od Starbucksa, a Luksemburg - podobną kwotę od Fiata.

Apple podatek Irlandia Komisja Europejska