Pierwszy od lat spadek przychodów Apple'a

| Ciekawostki
401K, CC

Apple to wciąż jedno z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw na świecie. Mimo to przedsiębiorstwo informuje o pierwszym od 2003 roku kwartalnym spadku przychodów. W drugim kwartale 2016 roku przedsiębiorstwo zanotowało 50,6 miliarda USD przychodu, a dochód netto wyniósł 10,5 miliarda dolarów. Rok wcześniej przychód firmy wyniósł 58 miliardów dolarów, a dochód to 13,6 miliarda USD.

Pogorszenie wyników finansowych było większe niż spodziewali się analitycy. Co gorsza, zdaniem ekspertów Apple nie może spodziewać się szybkiego polepszenia sytuacji. Samo Apple ocenia, że w trzecim kwartale bieżącego roku przychody wyniosą pomiędzy 41 a 43 miliardy USD.

Od ponad 10 lat Apple notowało wzrosty sprzedaży i przychodów. Obecnie w każdej z głównych kategorii firma notuje kilkunastoprocentowy spadek sprzedaży. Przedsiębiorstwo sprzedaje obecnie o 16% mniej iPhone'ów, o 19% mniej iPadów, a sprzedaż urządzeń z linii Mac zmniejszyła się o 12%. Firma nie znalazła jeszcze nowego przebojowego produktu, który pozwoliłby zrekompensować jej spadki, a pokładane w iWatchu nadzieje spaliły na panewce.

Spadek sprzedaży odbił się też na cenie akcji Apple'a, która zmniejszyła się o 7,71%.

Apple wyniki finansowe przychód spadek