Pierwsi chętni do wygrania 10 milionów dolarów

| Medycyna
National Human Genome Research Institute, PD

X Prize Foundation poinformowała, że pierwszą firmą, która zgłosiła do konkursu Archon Genomics X PRIZE jest firma Life Technologies Corporation. Główną nagrodą w konkursie jest 10 milionów dolarów. Wygra je to przedsiębiorstwo, które zsekwencjonuje w krótkim czasie genom 100 osób w cenie 1000 USD od osoby.

Zespół z Life Technologies wykorzysta swoje najnowsze urządzenie - Ion Proton Sequencer. Bazuje ono na nowym półprzewodnikowym urządzeniu, które - jak pierwsze - pozwala na bezpośrednią konwersję sygnałów chemicznych do informacji cyfrowej.

W 2006 roku, gdy ogłoszono konkurs, koszt takiego przedsięwzięcia wynosiłby 100 milionów dolarów, a sekwencjonowanie trwałoby 33 lata. Nowy Ion Proton Sequencer został stworzony z myślą o wykonaniu sekwencjonowania genomu w cenie 1000 dolarów w ciągu kilku godzin. Technologie półprzewodnikowe zmieniają sekwencjonowanie tak, jak zmieniły każdą inną dziedzinę przemysłu, w której są obecne - mówi doktor Jonathan Rothberg, szef zespołu, który stanął do konkursu.

Zespoły naukowe mogą się rejestrować do marca przyszłego roku. Trzydziestodniowe zawody potrwają przez cały wrzesień 2013. Każda z grup będzie miała za zadanie wykonanie sekwencjonowania DNA 100 osób w wieku 100 lat każda.

Po zakończeniu zawodów ich wyniki zostaną publicznie udostępnione, dzięki czemu będą mogli z nich korzystać specjaliści z całego świata.

Archon Genomics X PRIZE Life Technologies Corporation sekwencjonowanie genom