Koniec legendy. Radioteleskop w Arecibo zostanie wyburzony
Po przeprowadzeniu inspekcji, w wyniku której uznano, że napraw w Arecibo Observatory nie uda się wykonać bez narażania na niebezpieczeństwo robotników oraz pracowników ośrodka, Narodowa Fundacja Nauki Stanów Zjednoczonych rozpoczęła program likwidacji 305-metrowego teleskopu, który przez 57 lat służył jako jeden z głównych światowych ośrodków radioastronomii, badań systemów planetarnych, Układu Słonecznego i badań przestrzeni kosmicznej, czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez US National Science Foundation.
W sierpniu bieżącego roku informowaliśmy o zerwaniu się jednego z kabli podtrzymujących konstrukcję odbiornika teleskopu. Przed 2 tygodniami doszło do zerwania się kolejnego kabla.
NSF już w sierpniu zleciła przyjrzenie się sprawie kilku niezależnym firmom inżynieryjnym. Specjaliści doszli do wniosku, że cała struktura teleskopu jest narażona na katastrofę, kable mogą jej dłużej nie utrzymać. Uznano też, że prace mające na celu naprawienie teleskopu wiązałyby się z ryzykiem utraty życia przez prowadzących je robotników. Co więcej, analizy wykazały, że nawet jeśli teleskop zostałby naprawiony, to i tak najprawdopodobniej trzeba będzie mierzyć się z długoterminowymi problemami związanymi ze stabilnością struktury.
Już po sierpniowym wypadku NSF zezwoliła University of Central Florida (UCF), który zarządza Obserwatorium Arecibo, na podjęcie wszelkich niezbędnych kroków, z zastrzeżeniem, że najważniejsze jest bezpieczeństwo robotników, pracowników oraz odwiedzających. UCF szybko przystąpił do działania. Firmy inżynieryjne dokonały oceny sytuacji i rozpoczęto przygotowania do awaryjnych prac mających na celu ustabilizowanie struktury. W momencie gdy czekano na dostawę dwóch nowych kabli podtrzymujących strukturę teleskopu oraz dwóch tymczasowych kabli pomocniczych, doszło do zerwania się kolejnego kabla. Zaskoczyło to specjalistów, gdyż – bazując na obliczeniach naprężeń, jakim był kabel poddany – sytuacja taka nie powinna się wydarzyć. Inżynierowie uznali, że najwyraźniej cała konstrukcja, pozostałe kable, są słabsze niż sądzono.
Prace nad rozbiórką teleskopu będą skupiały się na jego czaszy oraz na zabezpieczeniu pozostałej infrastruktury na wypadek kolejnej katastrofy budowlanej. Plan wyłączenia Arecibo zakłada pozostawienie jak największej części infrastruktury, tak by mogła ona służyć przyszłym pracom badawczym i edukacyjnym. Pierwszymi krokami tych prac będzie przeniesienie wyposażenia, które ma zostać zachowane, w bezpieczne miejsce oraz obfotografowanie struktury teleskopu w wysokiej rozdzielczości za pomocą dronów. Ma to pomóc w zaplanowaniu prac rozbiórkowych.
Gdy teleskop zostanie rozebrany, ponownie prace badawcze podejmą takie jednostki jak Arecibo Observatory LIDAR czy położona poza obserwatorium jednostka Culebra, która analizuje pokrywę chmur i dane nt. opadów. Otwarte zostanie też centrum dla zwiedzających. Nadal prowadzone będą działania związane z przechowywaniem i analizą dotychczas zebranych danych. W 2019 roku UCF podpisał umowę z Microsoftem, na podstawie której zwiększono możliwości przechowywania i analizy danych. Obecnie trwają prace nad migracją danych z serwerów na terenie obserwatorium na serwery zewnętrzne.
Radioteleskop w Arecibo składa się z czaszy o średnicy 305 metrów oraz z ważącej 900 ton platformy z instrumentami naukowymi, która zawieszona jest na wysokości około 140 metrów nad czaszą. Platforma wisi na kablach umocowanych do trzech betonowych wież. Gdy na początku bieżącego miesiąca zerwał się drugi z kabli, było to sporym zaskoczeniem dla specjalistów. Jego obciążenie wynosiło bowiem zaledwie 60% minimalnego obciążenia grożącego zerwaniem. Badanie głównych kabli, które pochodziły z czasów budowy teleskopu ujawniło pojawienie się w nich nowych pęknięć. Okazało się też, że dodatkowe kable, które zamontowano w latach 90. gdy zwiększano ciężar platformy zawieszonej nad teleskopem, również nie sprawują się tak, jak należy.
Firma Thomton Tomasetti, wynajęta przez UCF do oceny struktury radioteleskopu, uznała, że prace na tym obiekcie są niebezpieczne. Tym bardziej, że nie można byłoby nawet przeprowadzić testów obciążeniowych pozostałych kabli bez ryzyka zawalenia się całej struktury. W związku tym firm zaleciła kontrolowane wyburzenie w celu uniknięcia niespodziewanego zawalenia się teleskopu.
UCF wynajął jeszcze dwie dodatkowe firmy. Jedna z nich zaleciła natychmiastowe prace nad ustabilizowaniem struktury. Druga, po zapoznaniu się z modelem wykorzystanym przez Thomton Tomasetti uznała, że nie jest możliwe bezpieczne przeprowadzenie oceny stabilności i stwierdziła, że nikt nie powinien być dopuszczony do platform i wież teleskopu.
Po otrzymaniu tych opinii UCF zleciła ich analizie kolejnej firmie inżynieryjnej oraz Korpusowi Inżynierów US Army. Firma zgodziła się ze stanowiskiem Thomton Tomasetti, a US Army Corps of Engineers zarekomendował wykonanie dodatkowej dokumentacji fotograficznej obserwatorium oraz szczegółowych badań niedawno zerwanego kabla.
Biorąc pod uwagę fakt, że wszelkie prace nad ustabilizowaniem lub naprawieniem struktury wymagałyby obecności robotników na jej terenie bądź w pobliżu oraz stopień niepewności związany z wytrzymałością kabli i wielkie siły, z jakimi mamy tu do czynienia, NSF zaakceptowała propozycję rozpoczęcia przygotowań do kontrolowanej likwidacji 305-metrowego teleskopu, czytamy w oświadczeniu NSF.
Komentarze (16)
Sławko, 20 listopada 2020, 20:09
To jest wielka strata dla ludzkości Mam nadzieję, że znajdą się pieniądze na to, aby wybudować nowy radioteleskop.
cyjanobakteria, 20 listopada 2020, 20:35
Faktycznie legenda! Radioteleskop w Arecibo był ze mną od małolata i zawsze się gdzieś przewijał w tle. Konstrukcja wytrzymała 60 lat i podejrzewam, że taniej i bezpieczniej jest zbudować coś od nowa w oparciu o nowoczesną technologię.
Tak dla przypomnienia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arecibo_message
Gdzieś wyczytałem, że pomimo większej czaszy FAST, nie jest tyle większy ile się wydaje ze względu na mniej korzystną lokalizację albo parametry radioteleskopu, ale nie pamiętam szczegółów.
cyjanobakteria, 20 listopada 2020, 21:16
Liczyłem na obszerniejsze wytłumaczenie. Czy Ty przypadkiem nie miałeś przez kilka lat w awatarze radioteleskopu?
cyjanobakteria, 20 listopada 2020, 22:00
Musiałem przeoczyć ostatni fragment na Wiki, gdzie porównali oba radioteleskopy. FAST ma głębszą czaszę, co zmniejsza efektywny rozmiar instrumentu. Z kolei głębsza czasza zwiększa pole widzenia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Five-hundred-meter_Aperture_Spherical_Telescope
Mariusz Błoński, 21 listopada 2020, 11:30
https://kopalniawiedzy.pl/FAST-Chiny-radioteleskop-Arecibo,26839
cyjanobakteria, 21 listopada 2020, 16:58
Dzięki za link. Bardzo ciekawy artykuł! Wynika z niego, że radioteleskop w Arecibo był na samym dole listy priorytetów, więc nie sądzę, żeby szybko znalazły się środki na jego ewentualną odbudowę. Pewnie się tak nigdy nie stanie. Nie wiem na ile był przydatny w najnowszych badaniach, ale z tego co widziałem, to popularne jest chyba budowanie całych zestawów radioteleskopów jak Very Large Array czy Square Kilometre Array.
cyjanobakteria, 21 listopada 2020, 20:10
Scott Manley opublikował wideo na ten temat. Omawia trochę dokładniej temat śledzenia NEO przez radioteleskop oraz problemy z finansowaniem w ostatnich latach.
cyjanobakteria, 22 listopada 2020, 14:19
To jest wcześniejsze wideo Scotta opublikowane po tym, jak urwał się pierwszy kabel.
cyjanobakteria, 25 listopada 2020, 21:03
The Green Bank Telescope (GBT) - największy teleskop z ruchomą czaszą też wypadł z łask NSF. Pod filmem fragment z wiki. Wygląda na to, że finansowanie radioastronomii widziało lepsze czasy. RPA obcięło w tym roku budżet Square Kilometre Array (SKA) o 20 mln USD. To chyba jednak ze względu na covid-19, a sam projekt ma zdecydowanie lepsze perspektywy.
https://en.wikipedia.org/wiki/Green_Bank_Telescope
cyjanobakteria, 26 listopada 2020, 22:43
Trochę dzisiaj pogrzebałem w internecie o The Green Bank Telescope i okazuje się, że ten radioteleskop się kiedyś zawalił(!), ale został odbudowany. Duże talerze najwyraźniej nie lubią ziemskiej grawitacji, jak i trudnej pogody. Można poczytać więcej na space.com.
https://www.space.com/arecibo-observatory-green-bank-telescope-collapse-lessons
Anton opublikował ciekawe wideo podsumowujące osiągnięci i badania przeprowadzone przy użyciu radioteleskopu w Arecibo.
cyjanobakteria, 27 listopada 2020, 22:42
Zerkam od czasu do czasu na nowe video i artykuły o radioteleskopie w Arecibo i czasami w komentarze. Wygląda na to, że właśnie powstała nowa teoria spiskowa. Widziałem kilkanaście komentarzy o tym, że rząd USA próbuje coś ukryć albo nie dopuścić do ważnego odkrycia i że to nie jest przypadek, że chcą zniszczyć radioteleskop. Wiadomo, że tego typu stalowe kable nie pękają ot tak sobie i tak dalej... Resztę historii można sobie dowolnie dokończyć. Przyznam się, że wzięło mnie to z zaskoczenia. Moja ulubiona teoria spiskowa, którą właśnie wymyśliłem (czemu nie?) to, że naukowcy z obserwatorium wpadli na trop Elvisa i byli o krok od ustalenia jego aktualnego miejsca pobytu
Mariusz Błoński, 27 listopada 2020, 23:33
Chodzi o to, że Trump coś odkrył i nie chce przekazać tej wiedzy Bidenowi. Dlatego niszczą teleskop. Teraz tylko Chińczycy będą wiedzieli, co Trump wie.
cyjanobakteria, 27 listopada 2020, 23:55
Trump wie o tym, że Chińczycy też wiedzą. Podobno w FAST wzmocnili ochronę. Dlaczego nikt o tym nie pisze? W sąsiedniej wiosce widziano podejrzanego typa zaopatrującego się w brzeszczoty. Kupił dla niepoznaki tylko trzy sztuki, ale wiadomo, że to nie przypadek
cyjanobakteria, 28 listopada 2020, 15:17
Faktycznie, podatnikowi spadł normalnie kamień z serca. W 2017 zredukowali Arecibo budżet z 12 do 2 mln USD. US Army dysponuje kwotą rzędu 750 miliardów USD.
cyjanobakteria, 28 listopada 2020, 19:29
Tak niestety jest. Cały świat wydaje co roku niewyobrażalne ilości pieniędzy na wyścig zbrojeń.
Zobaczymy jak wydadzą środki zaoszczędzone na Arecibo. Zmienia się prezydent i administracja, więc będzie mniejsza presja na cięcie wydatków na naukę i badania w USA. RPA obcięło w tym roku budżet Square Kilometre Array (SKA) o 20 mln USD, o czym napisałem wcześniej.
cyjanobakteria, 30 listopada 2020, 22:43
Krótki update od osób, które są w okolicy radioteleskopu. Zbierają podpisy pod petycją, której nie podzielam. Potwierdzili jednak, że zerwały się 2 kable w jednej wieży, czego nigdzie nie widziałem jednoznacznie napisanego, ale co można było wywnioskować z artykułów.