Królewskie Obserwatorium w Greenwich wybrało finalistów Astronomy Photographer of The Year 2022

| Ciekawostki
Yang Sutie

Niesamowite zdjęcie komety Leonard, zderzenia galaktyk, miejsca narodzin gwiazd czy fascynujące fotografie zorzy polarnej to niektóre ze zdjęć wybranych przez Obserwatorium Królewskie w Greenwich do finału tegorocznego Astronomy Photographer of The Year 2022.

Hannah Rochford Lionel Majzik

Na zdjęciach możemy oglądać rzadko widziany księżyc w pełni stanowiący tło dla wieżowców Los Angeles. Fotografię udało się wykonać tylko dlatego, że burza oczyściła powietrze i Sean Goebel zyskał piękny widok na miasto. Zanieczyszczenie powietrza, zarówno pyłem i gazami, jak i światłem, to poważny problem dla amatorów fotografii nieba. Poradził sobie z nim Zezhen Zhou, który z Shaoxing w Chinach wykonał piękne zdjęcie Mgławicy Welon.

Na tegoroczną, 14. już edycję konkursu,napłynęło ponad 3000 zgłoszeń od fotografów z 67 krajów świata. Do finału przeszły zdjęcia, które najbardziej spodobały się jury złożonemu z przedstawicieli świata sztuki i astronomii.

Zwycięzcy 9 kategorii tematycznych, 2 nagród specjalnych – The Sir Patrick Moore Prize for Best Newcomer i The Annie Maunder Prize for Image Innovation – oraz zwycięzca całości konkursu zostaną ogłoszeni podczas uroczystej ceremonii 15 września. Zaś od 17 wrześnie najlepsze fotografie będą wystawiane w brytyjskim National Maritime Museum.

Astronomy Photographer of The Year 2022 finaliści Królewskie Obserwatorium w Greenwich