Humanoid Atlas nauczył się akrobacji
Roboty firmy Boston Dynamics niejednokrotnie zadziwiały nas swoimi możliwościami. Pokazywaliśmy niewielką maszynę, która potrafi pokonywać przeszkody o wysokości kilku metrów, sprawnie poruszającego się Spota czy też humanoida Atlas.
Przedsiębiorstwo właśnie pokazało, czego nauczył się ten ostatni. Potrafi już nie tylko utrzymać równowagę, gdy zostaje popchnięty czy wstać, gdy się przewróci. Atlas potrafi teraz coś, czego nie jest w stanie wykonać większość ludzi – robi salto w tył. A po udanym pokazie unosi w górę kończyny, tak, jakby się cieszył.
Oczywiście umiejętność wykonywania salta w tył nie jest czymś szczególnie przydatnym. Jednak zamieszczony poniżej film pokazuje, jak szybko zwiększają się możliwości robotów. Swoją drogą, film warto obejrzeć do końca. Boston Dynamics nie wstydziło pokazać się, że nie wszystko szło gładko.
Komentarze (10)
wilk, 17 listopada 2017, 16:34
Do czasu, aż taki robot nie wykona sobie salta przez mur czy do okopu przeciwnika, trzymając dwa karabiny i nie tracąc przy tym orientacji.
Abstrahując jednak od przydatności pokazuje to jak dalece zaawansowane są algorytmy balansujące i zarządzające każdym z serwomechanizmów z osobna, a jednocześnie jako całe urządzenie.
Jajcenty, 17 listopada 2017, 16:36
Twoja wiara w Ludzkość podnosi na duchu
mankomaniak, 17 listopada 2017, 21:24
Wszelkie sporty ludzi tracą już sens. Komputer pokona najlepszego szachistę, robot pokona najlepszego boksera, skoczka, biegacza itd. Prawdopodobnie narodzi się nowa dyscyplina - robotyka sportowa, bo jedynie będzie sens tworzyć walkę robotów.
ksalem, 17 listopada 2017, 22:51
Przede wsztstkim, tak jak w powiedzeniu "Sport to zdrowie", sens sportu pozostanie dalej i nie zmieniony w tej płaszczyźnie.
Jeśli mówimy o sporcie robotów to istniał już praktycznie od kiedy ludzkość zaczęła bawić się w konstruktora, czyli "szybciej, wyżej, mocniej".
Teraz jest tak samo tylko zabawki wyglądają trochę inaczej niż kiedyś, a w przyszłości będzie jeszcze ciekawiej.
Uważam nie nie ma podstaw do wieszczenia końca ludzkiego sportu. Po prostu dojdzie nam, po rozpowszechnieniu się sportu maszyn nowy kanał w telewizji (bo będzie na to pewnie popyt) bo w internecie już dawno są takie kanały.
Krzychoo, 18 listopada 2017, 11:08
Piłka nożna humanoidalnych robotów? Przewiduje pełen sukces: szybsza, bardziej widowiskowa. Nowe drużyny spoza dzisiejszych topwych.
thikim, 18 listopada 2017, 11:30
Dyscypliny sportowe co do zasady są kwestią porównania: szybkości, siły, zwinności i myślenia. W każdej z tych dziedzin (z myśleniem nie do końca) da się zbudować lepszą maszynę niż człowiek. Technicznie jest dość trudno połączyć wszystkie "naj" w jednej konstrukcji, ale to raczej kwestia czasu niż dogmatu.
Jest jednak jedno ale...
człowieka też można udoskonalić. Na razie jesteśmy na początku tej drogi.
Przewiduję nie tyle dominację maszyn nad ludźmi co zacieranie granic pomiędzy ludźmi przyszłości a maszynami.
tempik, 18 listopada 2017, 17:06
Udoskonalanie czegokolwiek, nawet człowieka ma sens tylko do czasu. Udoskonalanie wozu drabiniastego straciło sens i wymyślono samochód, w pewnym momencie łatanie Windowsa 3.1 też było bez sensu i zrobiono nowe jądro do win95. Każdy produkt czy rzecz ma punkt krytyczny w którym dalsze udoskonalanie jest (o ile w ogóle możliwe) bardziej pracochłonne niż stworzenie nowego od podstaw. Wydaje mi się że kiedyś człowiek stwierdzi że ciało biologiczne które musi jeść, wydalać i może zostać przypadkowo zniszczone na 1000 sposobów jest bez sensu i je odrzuci całkowicie. Do tego czasu pewnie się okaże że nasze bramki logiczne to też słabizna w którą nie warto inwestować
thikim, 18 listopada 2017, 22:24
Owszem - zasadniczo nie wlewa się nowego wina w stare bukłaki
Rzecz w tym że człowiek będzie leciał na podwójnym gazie czyli udoskonalanie techniczne plus biologiczne.
Wbrew pozorom nie jest wcale powiedziane że technika musi wygrać z biologią. Aczkolwiek w pewnym momencie mogą się stać nieodróżnialne. A nową jakość w czasie całego procesu mogą osiągnąć wiele razy.
Produkt i rzecz tak. Ale istota żywa nie.
wilk, 25 listopada 2017, 07:00
Ależ już powstała dawno temu. Wystarczy rozszerzyć formułę na najnowsze osiągnięcia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Robot_Wars_(TV_series)
https://en.wikipedia.org/wiki/Robotica
thikim, 25 listopada 2017, 19:26
Jednocześnie pierwszy albo jeden z pierwszych robobywateli chce mieć rodzinę
https://noizz.pl/nauka-i-technologia/robot-sophia-z-obywatelstwem-mowi-o-dzieciach-i-pracy/d2z8qt1
To dowodzi przynajmniej jednego: mało rozbudowanej biurokracji w Arabii Saudyjskiej.