Twoje życie na Ziemi

| Ciekawostki
BBC

Dzisiaj, 22 kwietnia, BBC Earth udostępni w Polsce aplikację „Twoje życie na Ziemi”, która zaprasza do odkrywania otaczającego nas świata i zapoznawania się ze zmianami, jakie dokonały się na nim od momentu naszych urodzin.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, ile uderzeń serca macie już na swoim koncie, jaką odległość przebylibyście Mleczną Drogą gdybyście w podróż nią ruszyli w dniu swoich narodzin, albo jakie gatunki zostały ocalone od wyginięcia odkąd pojawiliście się na świecie -  „Twoje życie na Ziemi” na pewno nieco zaspokoi twoją ciekawość!

Żeby rozpocząć zabawę wystarczy wpisać swoją datę urodzenia, wzrost i płeć, które aplikacja zamieni w zestaw informacji na temat nas i naszego bliższego i dalszego otoczenia. Dowiemy się ile lat mielibyśmy w zależności od tego, na której planecie byśmy mieszkali, ilu pokoleniową rodzinę miałyby w naszym wieku mucha domowa, królik czy orka.

Przyjrzymy się też temu, jak od momentu naszego urodzenia zmieniło się środowisko, w którym żyjemy – jak zmienił się klimat, o ile podniósł się poziom mórz, jak bardzo zmniejszyła się powierzchnia lasów, a jak zwiększyła dziura ozonowa na Antarktydzie. Sprawdzimy też jak wykorzystywane są różne źródła energii i ile lat będziemy mieli, gdy wyczerpią się światowe zasoby węgla czy gazu.

„Twoje życie na Ziemi” podsumuje też takie wydarzenia w życiu planety, jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów czy zaćmienia słońca; wymieni nowe gatunki odkryte podczas naszego życia oraz miasta, które pojawiły się na mapie świata. Dzięki aplikacji przekonamy się, jak wiele istotnych zmian może zajść na naszej planecie podczas tak krótkiego okresu, jak nasza egzystencja.
Konstrukcja aplikacji umożliwi dzielenie się nią w social mediach - na Facebooku, Twitterze czy Google+, zarówno w całości, jak i we fragmentach. W Polsce pojawi się ona na oficjalnej stronie BBC Earth - bbc.com/BBCEarth.

Odkąd w październiku 2014 r. aplikacja „Twoje życie na Ziemi” (ang. Your Life On Earth) miała swoją premierę w Wielkiej Brytanii skorzystało z niej ponad milion użytkowników na całym świecie – włączając księcia Williama, który zapoznał się z nią podczas festiwalu kreatywności w Szanghaju w marcu 2015 r. Jego wiek na Merkurym został oszacowany na 132 lata, a liczba uderzeń serca na bilion (serce płetwala błękitnego w analogicznym czasie wybiłoby103 miliony razy).

BBC Earth Twoje życie na Ziemi