Cukier raczej nie rozwiąże problemu z zanieczyszczeniem powietrza w Bangkoku
Podejmując desperacką próbę walki z zanieczyszczeniem powietrza, władze Bangkoku rozpoczęły eksperyment z rozpylaniem słodzonej wody. Skąd taki pomysł? Ponoć wyższa lepkość roztworu pozwoli wychwycić więcej szkodliwych cząstek.
Weerachai Putthawong, profesor chemii organicznej z Kasetsart University, ma jednak poważne wątpliwości, czy zastosowanie wody z cukrem rzeczywiście da lepsze rezultaty niż rozpylanie czystej wody. Wg niego, wyższa lepkość niewiele da w sytuacji, gdy wykorzystywany sprzęt nie generuje wystarczająco dużego ciśnienia cieczy, by wytworzyć na tyle drobne krople, żeby można było wychwycić pyły zawieszone PM2,5. Do tego ciśnienie musiałoby wynosić ok. 70-200 barów, a obecnie uzyskuje się maksymalnie 50 barów, co wystarczy jedynie do tego, by poradzić sobie z cząstkami PM10.
Oprócz tego istnieje ryzyko, że cukier z roztworu podziała jak pożywka i na powierzchniach, na które opadnie, rozwiną się grzyby i bakterie. Cukier może też wabić mrówki, których plagi obawiają się mieszkańcy.
Komentarze (2)
Jarkus, 1 lutego 2019, 09:10
Jakie to charakterystyczne dla urzędniczego myślenia. Jakiś ważny urzędnik wymyślił sobie, że skoro cukier się lepi, to na pewno uda mu się posklejać brud z powietrza. Jak wymyślił, tak zarządził. Po co to konsultować z naukowcami - nawet, jeśli przeprowadzenie odpowiednich eksperymentów w warunkach laboratoryjnych byłoby bardzo tanie i szybkie. To taka niewymuszona arogancja wielu wyższych urzędników. Nawet nie to, żeby taki jeden z drugim pomyślał sobie "a może olać tych naukowców, co oni tam ciekawego powiedzą?". Im nawet przez myśl nie przejdzie, że warto coś z ekspertami konsultować - tak są przekonani o słuszności własnego myślenia.
No, co najwyżej czasem gdy zbliżają się wybory - można skonsultować z wyborcami i zdać się na mądrość tłumu (którą łatwo się manipuluje).
A! I warto jeszcze skonsultować takie pomysły z kolegami urzędnikami - szczególnie z podwładnymi. W końcu dzięki temu możesz uzyskać niezwykle cenną wiedzę - komu można ufać bo cię popiera, a kto jest źródłem potencjalnych kłopotów i może kopać w przyszłości pod tobą - bo miał jakiekolwiek zastrzeżenia do pomysłu.
Jajcenty, 1 lutego 2019, 09:21
Jesteś niepoprawnym optymistą. Najpewniej szwagier burmistrza ma cukrownię i zapasy.
Zastanawiam się jak duża musiałby być instalacja ssaw, cyklonów i skruberów by w zauważalny sposób poprawić jakość powietrza. Rozważam taką instalację na balkon - w moim mieście zimowy smog jest coraz większym problemem - musiałbym filtrować powietrze i utrzymywać niewielkie nadciśnienie w chałupie.