Odnaleziono grób świętego Pawła
Archeolodzy pracujący dla Watykanu odkryli sarkofag ze szczątkami, jak sądzą, świętego Pawła. Grób jest datowany na co najmniej 390 rok naszej ery i znajduje się w krypcie umiejscowionej pod Bazyliką św. Pawła Za Murami (San Paolo fuori le Mura) w Rzymie. Kościół ten jest jedną z czterech bazylik patriarchalnych, znajdujących się na terenie Świętego Miasta oraz Stolicy Apostolskiej. W latach 386-440 zbudowali go Teodozjusz I, Arkadiusz i Walentynian II. Budowlę wzorowano na Bazylice św. Piotra. Wielkością ustępuje tylko jej.
Od dawna przypuszczano, że w krypcie znajduje się grób apostoła, ale dostęp do niego ograniczał ołtarz. Wykopaliska rozpoczęły się 2002 roku, a zakończyły w zeszłym miesiącu. Przez 3 lata archeolodzy kopali pod ołtarzem, by usunąć 2 olbrzymie marmurowe płyty i oto, po raz pierwszy od przeszło 1700 lat, oczom ludzkim ukazał się sarkofag świętego Pawła, opatrzony inskrypcją Paulo Apostolo Mart (Paweł apostoł męczennik).
Otwory, przez które starożytni pielgrzymi wsuwali rąbki ubrań, bo dotknąć relikwii, są świetnie widoczne. Przez nowo założoną kratę możemy zobaczyć sarkofag świętego Pawła, wykonany z materiału przypominającego biały marmur — opowiada opat Edmund Power z pobliskiego klasztoru benedyktynów.
Uważa się, że podróżujący po Azji Mniejszej, Grecji i Cesarstwie Rzymskim apostoł został w 65 roku ścięty przez Nerona.
Szerszej publiczności widok na grób zostanie udostępniony w niedalekiej przyszłości, ale Kościół wyklucza, że będzie można kiedyś oglądać jego wnętrze.
Komentarze (3)
czernm20, 7 września 2024, 12:33
Z tego co ja wiem, to pod ołtarzem znaleźli pomieszczenie gdzie spoczywa św. Paweł z Tarsu. Mogliby zobaczyć, czy posiada głowę i czy zachowane jest jego ciało. Został on ścięty od miecza.
Źródło; https://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/dowody-wskazuja-ze-to-grob-sw-pawla/
Inna strona podaje:
Kościoła żyjącemu w IV stuleciu, Euzebiuszowi z Cezarei.
Źródło; https://www.opiekun.kalisz.pl/relikwie-sw-pawla/
Neron to rudy okrutny Cesarz wedle przekazów, ale Żydów w Rzymie masowo nie mordowano, natomiast chrześcijan uważanych za złodzeji mordowano. Mordowano ich, oskarżając o kradzieże i w tym Neron nie był wyjątkowy.
Swojego mistrza, Senekę który miał swego czasu nawet tytuł świętego, ale został mu odebrany i z którym to istniała apokryficzna korespondecja gdzie św. Paweł z Seneką wymieniają uprzejmości nazywając siebie "przyjaciółmi": pozbawił życia, zmuszając do popełnienia samobójstwa przez wykrwawienie się na śmierć. A Neron był uczniem Seneki.
venator, 9 września 2024, 03:16
No tak, rudy to okrutny, złośliwy, jak chce tego "uliczna" mądrość.
Tak przynajmniej relacjonują obyczaje dworu Nerona autorzy antycznych źródeł: Tacyt, Swetoniusz, Kasjusz Dion. Fundamentalny problem wiarygodności tych przekazów, nieweryfikowalnych przecież i niewątpliwie opartych na jednym, wspólnym źródle (w chwili śmierci Nerona Tacyt to trzynastolatek, Swetoniusz przyszedł na świat w „roku czterech cezarów”), nie jest kwestią w dziełach popularyzatorskich, takich jak „Neron” Krawczuka. Autor przekazuje tradycyjny, wyłaniający się z „senatorskiego dziejopisarstwa” obraz Nerona Klaudiusza Cezara Druzusa Germanika – bo tak brzmiały jego pełne personalia po adopcji przez cesarza Klaudiusza – nie stawiając problemu wartości materiału źródłowego. Dylemat to nierozstrzygalny – potwierdzenie tych relacji jest niemożliwe (podobnie jak ich negacja), bez źródeł zaś pozostajemy ślepi jak Polifemos po spotkaniu z Odysem.
Czytaj więcej: https://histmag.org/Aleksander-Krawczuk-Neron-recenzja-i-ocena-18423
https://histmag.org/Aleksander-Krawczuk-Neron-recenzja-i-ocena-18423
W punkt. Bardzo jednostronnemu obrazowi nakreślonemu przez ww. autorów, wprzęgniętych w politykę, trochę przeczą inne źródła np. archeologiczne i ogólna ocena całkiem udanego panowania Nerona.
czernm20, 9 września 2024, 05:18
Był skuteczny. Zgadzam się.
Czytałem, że Żydów nie prześladowano, a chrześcijanie nie byli prześladowani ze względu na wiarę a na nazwanie ich złodziejami. Neron potraktował ich jak przestępców.