Bezprecedensowe obrazy ludzkiego mózgu uzyskane dzięki najpotężniejszemu MRI na świecie
Francuska Komisja Energii Atomowej i Energii Alternatywnych (CEA) zaprezentowała pierwsze skany ludzkiego mózgu wykonane za pomocą najpotężniejszej na świecie maszyny do rezonansu magnetycznego. Iseult MRI wykorzystuje pole magnetyczne o natężeniu 11,4 tesli. Maszyny używane w szpitalach generują pole o natężeniu 1,5 lub 3 tesli. Nowy skaner pozwala bardzo szybko uzyskać obraz o niezwykle dużej rozdzielczości. Dość wspomnieć, że w czasie krótszym niż 4 minuty Iseult MRI wykonuje obrazy o rozdzielczości 0,2 mm i grubości warstwy 1 mm. Standardowe MRI musiałyby pracować przez kilka godzin, by uzyskać tak szczegółowy obraz, wykonanie więc takiego skanowania u pacjenta jest praktycznie niemożliwe.
Uzyskanie tak dużej rozdzielczości pozwoli na zdobycie niedostępnych dotychczas informacji o działaniu mózgu, zrozumienie w jaki sposób koduje on informacje czy poszukiwanie neuronalnych sygnatur stanu świadomości.
Olbrzymia rozdzielczość nowej maszyny będzie miała wpływ na badania medyczne. Szczegółowe informacje, uzyskane dzięki nowemu skanerowi, wspomogą badania nad chorobami Parkinsona czy Alzheimera. Ponadto Iseult MRI ułatwi wykrywanie w mózgu sygnałów pochodzących z niektórych związków chemicznych, które trudno jest wykryć przy pomocy pola magnetycznego o niższym natężeniu. Mowa tutaj przede wszystkim o licie, który jest wykorzystywany do leczenia zaburzeń dwubiegunowych. Lepsza ocena umiejscowienia tego pierwiastka w mózgu umożliwi lepsze określenie efektywności leczenia. Możliwe będzie też dokładniejsze badanie wpływu molekuł zaangażowanych w metabolizm mózgu, takich jak glukoza czy glutaminianu, a to z kolei pozwoli badać wiele różnych chorób, od nowotworów po choroby neurodegeneracyjne.
Dzięki projektowi Iseult otwierają się przed nami całkowicie nowe możliwości. Chcemy je wykorzystać. Wciąż konieczne są kolejne lata prac badawczo-rozwojowych nad metodami gromadzenia danych, musimy się upewnić, że uzyskujemy dane o najwyższej możliwej jakości. W latach 2026–2030 skupimy się na badaniu chorób neurodegeneracyjnych oraz chorób związanych z psychiatrią, jak schizofrenia i zaburzenia dwubiegunowe. Nauki poznawcze również będą w centrum naszych zainteresowań, zapowiada Nicolas Boulant, dyrektor ds. badań w CEA, który kieruje projektem Iseult.
Iseult MRI to efekt ponad 20 lat prac badawczo-rozwojowych. Maszyna waży 132 tony, ma 5 metrów długości i 5 metrów szerokości, wykorzystuje 182 kilometry nadprzewodzących kabli, a przez cewkę przepływa prąd o natężeniu 1500 amperów. Wykorzystywany w skanerze magnes został schłodzony do temperatury -271,35 stopni Celsjusza za pomocą 7500 litrów ciekłego helu.
Komentarze (2)
oneiro, 3 kwietnia 2024, 08:29
...krótszym niż 4 minuty Iseult MRI wykonuje obrazy o rozdzielczości 0,2 mm i grubości warstwy 1 mm.
Chyba nie 0.2mm tylko mniej jakieś mikro lub nano metry, chyba ctrl+c do deepl i ctrl+v na portal bez weryfikacji w tym przypadku.
śek, 3 kwietnia 2024, 18:55
La résolution des images impressionne déjà pour un temps d’acquisition si court : 0,2 mm dans le plan et 1 mm en profondeur, ce qui représente un volume équivalent à quelques milliers de neurones seulement