BlackBerry uniknęło sprzedaży

| Technologia
kromatic, CC

BlackBerry nie zostanie przejęte przez Fairfax Financial Holdings. Zamiast tego kanadyjski producent smartfonów wyemituje obligacje zamienne o wartości miliarda dolarow, a Fairfax stanie się największym ich kupcem, przeznaczając nań 250 milionów USD. Plany sprzedaży lub podziału BlackBerry zostały odwołane.

Nowa decyzja strategiczna zbiegła się z odejściem dyrektora wykonawczego firmy, Thorstena Heinsa. Jego stanowisko tymczasowo obejmie weteran Doliny Krzemowej, John Chen, który zostanie powołany na funkcję prezesa zarządu. Chen będzie kierował pracami BlackBerry do czasu znalezienia nowego dyrektora wykonwaczego. Z kolei Prem Watsa, przewodniczący zarządu i dyrektor wykonawczy Fairfaksa zostanie jednym z głównych dyrektorów i szefem komitetu zarządzającego BlackBerry.

Emisja obligacji zamiennych oznacza, że BlackBerry otrzyma poważny zastrzyk gotówki, który ma pozwolić firmie na przetrwanie trudnych chwil i umożliwić wprowadzenie zmian niezbędnych do utrzymania się na rynku.

Obligacje zamienne dają ich posiadaczowi prawo do zamiany ich na akcje emitenta. W umowie określa się warunki takiej zamiany. Barbara Stymiest, przewodnicząca Rady Nadzorczej BlackBerry zapewniła, że warunki te są korzystne dla producenta smartfonów.

BlackBerry obligacje zamienne Fairfax Financial Holdings