Kopce termitów sprzed 4000 lat można zobaczyć z kosmosu
Widoczne z kosmosu wykonane przez termity struktury rozciągające się na obszarze około 200 000 kilometrów kwadratowych, liczą sobie nawet około 4000 lat. Kopce, które można zobaczyć na Google Earth, nie są gniazdami. Powstały one wskutek budowy rozległej sieci połączonych tuneli. Przez tysiące lat termity przemieściły olbrzymie ilości ziemi, tworząc około 200 000 000 kopców o wysokości 2,5 metra i średnicy 9 metrów każdy.
Te kopce zostały stworzone przez pojedynczy gatunek termitów, który wykonał olbrzymią sieć tuneli pozwalających im na bezpieczny dostęp i spożywanie liści, które opadły na ziemię. Ilość przemieszczonej ziemi to ponad 10 kilometrów sześciennych. To odpowiednich 4000 Wielkich Piramid w Gizie i jedna z największych struktur zbudowanych przez pojedynczy gatunek owada, mówi Stephen Martin z brytyjskiego University of Salford.
To prawdopodobnie największy dzieło inżynieryjne jednego gatunku owada. Najbardziej ekscytujący jest fakt, że kopce są niezwykle stare. Niektóre mają prawie 4000 lat, są więc w wieku piramid, dodaje Roy Funch z Universidade Estadual de Feira de Santana w Brazylii.
Większości kopców nie widać, gdyż znajdują się w specyficznej dla północno-wschodniej Brazylii sawannie kolczastej zwanej caatinga. Pierwsze z nich odkryto przed kilkudziesięciu laty, gdy roślinność została wycięta pod pastwiska.
Naukowcy pobrali próbki gleby z 11 kopców i określili ich wiek na 690 do 3820 lat. Niektóre z nich są zatem równie wiekowe co najstarsze kopce termitów znane z Afryki.
Uczeni postanowili też zbadać, czy niezwykle regularne rozmieszczenie kopców jest spowodowane konkurencją pomiędzy termitami z poszczególnych struktur. Okazało się, że na poziomie kopców występuje niewielka agresja. Duże jej natężenie zauważono, gdy umieszczono obok siebie termity z odległych kopców. Naukowcy doszli więc do wniosku, że na rozmieszczenie nie wpłynęła agresja, a doszło do samoorganizacji ułatwianej przez rosnące połączenia między tunelami i napędzanej okresowym opadaniem liści w lesie.
Termity prawdopodobnie wykorzystują feromony do nawigowania po tunelach i bezpiecznego przemieszczania się w poszukiwaniu ubogich źródeł pożywienia. To niesamowite, że współcześnie wciąż można znaleźć nieznane dotychczas cuda przyrody o tak olbrzymich rozmiarach, które wciąż są aktywne, a ich twórcy wciąż z nich korzystają, mówi Martin.
Uczeni mówią, że przed nimi jeszcze wiele pracy. Na przykład nie wiadomo, jaka jest struktura fizyczna kolonii tamtejszych termitów. Dotychczas bowiem nikt nie znalazł komory, w której przebywa królowa.
Przed ośmiu laty informowaliśmy o widocznych z kosmosu bobrowych żeremiach odkrytych w Kanadzie.
Komentarze (5)
nantaniel, 20 listopada 2018, 17:57
Wszystko na powierzchni Ziemi jest widoczne z kosmosu
wilk, 20 listopada 2018, 19:52
Tutaj bardziej chodzi o to, że są zwykle ukryte „w krzakach”. Wszelkie georadary, mapowanie powierzchni w zmienionej palecie barw, mapy grawimetryczne ukazują ciekawe rzeczy.
おくりびと, 20 listopada 2018, 22:12
Guzik prawda! Kopce ukryte i budowle ukryte w poszyciu leśnym lub lasach Amazonii znajdziesz tylko lidarem https://www.focus.pl/artykul/slady-zaginionej-cywilizacji-w-hondurasie https://pl.wikipedia.org/wiki/Lidar
nie nadają się do takich rzeczy. Georadar najlepszy jest na suchy piasek.Tu masz przykład http://www.national-geographic.pl/historia/odczarowany-kusz
nantaniel, 20 listopada 2018, 22:37
Czyli są widoczne, tylko nie gołym okiem.
"Widoczne z kosmosu" to takie chwytliwe określenie na coś dużego (zajmującego duża powierzchnię) i jest bzdurne, bo rozdzielczość zdjęć wykonywanych przez satelity jest tak duża, że widać na nich obiekty wielkości do 25 cm (https://kopalniawiedzy.pl/DigitalGlobe-zdjecia-satelitarne-wywiad-USA,20119). Pewnie jakby się dobrze przyjrzeć, to z kosmosu widoczne będzie większe kretowisko
おくりびと, 20 listopada 2018, 22:45
No niestety nie. Zobacz sobie różnice na tych linkach https://ujarani.com/323346 http://wtg-gniazdo.org/upload/rozne/Wyswietlanie_zdjec_LIDAR_w_geoportal.pdf