Duża, bogata i świetnie zachowana

| Humanistyka

Kładąc kable elektryczne w swoim ogrodzie w Wiltshire w Anglii, Luke Irwin natknął się na nietkniętą mozaikę z czasów rzymskich. Późniejsze wykopaliska odsłoniły świetnie zachowaną willę. Jak podkreślają archeolodzy, to jedna z największych takich budowli w Zjednoczonym Królestwie.

Willa znajduje się w Brixton Deverill koło Warminster. W kategoriach rozmiarów i bogactwa właścicieli można ją porównać do sławnego stanowiska w Chedworth w Gloucestershire.

Specjaliści znaleźli między innymi muszle hodowlanych ostryg, przewożonych tu z wybrzeża w beczkach ze słoną wodą. Na wysoki status wskazują też cenna ceramika, monety i brosze. Oprócz tego na stanowisku odkryto kości prosiąt mlecznych i upolowanych dzikich zwierząt.

Natrafiliśmy na szereg artefaktów wskazujących na to, jak luksusowe życie prowadziła żyjąca tu elita - podkreśla dr David Roberts z Historic England, dodając, że willę zbudowano między circa 175 a 220 r. n.e. Wg niego, pozostawała ona nietknięta, odkąd zawaliła się 1400 lat temu.

W kategoriach badawczych jest bardzo cenna. Ma niesamowity potencjał.

 

Brixton Deverill Warminster rzymska willa mozaika Luke Irwin David Roberts