Dziurawy układ SoC WiFi obecny w wielu modelach smartfonów

| Bezpieczenstwo IT

Gal Beniamini, pracujący w Google'owskim Project Zero, odkrył poważną lukę w układach WiFi SoC Broadcoma. Dziura występuje w kościach, które są używane we wszystkich modelach iPhone'ów od iPhone'a 4, w wielu iPadach oraz licznych androidowych smartfonach i tabletach, w tym w Google Nexus i Samsung Galaxy. Dziura umożliwia napastnikowi wywołanie błędu przepełnienia bufora i wykonania szkodliwego kodu na zaatakowanym urządzeniu. Przeprowadzenie ataku nie wymaga żadnej interakcji ze strony użytkownika, a jedyny warunek jaki musi być spełniony, to obecność atakowanego urządzenia w zasięgu WiFi.

W ramach testów Beniamini przesyłał do atakowanego urządzenia odpowiednio spreparowane ramki WiFi zawierające nieodpowiednie wartości w metadanych. Doprowadziło to do przepełnienia stosu w firmware kości i stopniowego nadpisania fragmentów RAM-u oraz wykonania złosliwego kodu.

Za zaistniałą sytuację Beniamini wini błędną implementację firmware'u, brak w nim podstawowych technik zapobiegania atakom. Ekspert apeluje, by producenci bardziej przywiązywali uwagę do bezpieczeństwa układów scalonych takich, jak ten zaatakowany. Wciąż bowiem są one pełne błędów, mimo że trafiają do bardzo popularnych smartfonów.

Broadcom został poinformowany o problemie i wydał poprawki, które trafiły już do najnowszych wersji iOS-a i Androida.

Broadcom dziura chip WiFi