Alpinista bije na alarm. W Alpach pojawiło się nowe jezioro
Alpinista Bryan Mestre był zaszokowany, gdy na wysokości 3400 metrów w masywie Mount Blanc zauważył jezioro. Czas bić na alarm. Wystarczyło 10 dni upałów, by doszło do rozpadu lodowca, roztopienia lodu i utworzenia jeziora u podnóża Dent du Geant, mówi Mestre. Zaledwie10 dni wcześniej jego kolega był w tym regionie i jeziora jeszcze nie było.
Znajduje się ono na wysokości 3400–3500 metrów. Na tej wysokości spodziewasz się lodu i sniegu, nie ciekłej wody. Zwykle wystarczy tutaj przebywać przez cały dzień, by woda w butelce zamarzła. Byłem tutaj wiele razy. W czerwcu, lipcu, nawet w sierpniu i nigdy nie widziałem tutaj wody w stanie ciekłym, stwierdza Mestre.
Glacjolog Ludovic Ravanel mówi, że sam w roku 2015 we francuskich Alpach zauważył jezioro, którego powstanie powiązał z globalnym ociepleniem.
Według europejskiego Copernicus Climate Change Service oraz NASA miniony czerwiec był najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów. Z danych NASA wynika, że średnie temperatury były o 0,93 stopnia Celsjusza wyższe niż średnia wieloletnia z lat 1951–1980. Średnie temperatury w Europie były o 2 stopnie wyższe, a pod koniec miesiąca we Francji, Niemczech i północnej Hiszpanii temperatury były o 6–10 stopni Celsjusza wyższe od normy.
Komentarze (7)
Przemek Kobel, 17 lipca 2019, 14:50
Ciekawe, czy będą bić na alarm z powodu zbyt zimnego lipca...
Jajcenty, 17 lipca 2019, 15:29
Przychylam się do opinii, że czas skończyć z terminem 'globalne ocieplenie' bo jest dość mylący i niepotrzebnie ociepla semantykę. Termin katastrofa klimatyczna jest bardziej adekwatny w kontekście tego co nadchodzi. Ludzie chętniej powalczą z katastrofą niż z 'ciut zbyt ciepłymi wakacjami'
okragly, 17 lipca 2019, 16:24
dla bezdomnego katastrofą wyrzucenie noca z klatki schodowej jak i nie uzbieranie za dnia na chleb.
katastrofa - ocieplenie globalne- można rozpatrywać w kategoriach szansy na wejście ludzkości na nowy wyższy poziom, chyba nie ma innego wyjścia, dzieki temu zyskaja i bezdomni i 500+ nic nie stracą, oni najmniej przyczyniaja sie do ocieplenia
Mariusz Błoński, 17 lipca 2019, 17:12
Zobaczymy, jak będzie z lipcem. Wydaje mi się, że u nas jest dość chłodny. Zobaczymy, jak będzie w skali globalnej. Pierwsza połowa była na większości Ziemi bardzo ciepła. Niektórzy klimatolodzy wyliczają, że jeśli trend z I połowy lipca utrzyma się w II połowie, to będzie to najcieplejszy lipiec w historii pomiarów, a to oznacza jednocześnie, że będzie to najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów.
Prosidełko, 19 lipca 2019, 09:53
Proponuję wycinać jeszcze więcej drzew pod 5g i golić krócej trawniki w imię pustynnej mody, to klimat nam się na pewno naprawi. Ech, gdyby tak każdy dbał o swoje otoczenie i zrezygnował z marnotrawstwa (te trawniki to strata czasu, wody, paliwa i nerwów sąsiadów), pozbierał okoliczne śmieci, to świat byłby rajem.
KONTO USUNIĘTE, 19 lipca 2019, 10:59
Brakuje mi głosów uzasadniających stanowisko bardziej nonkorfomistyczne, tzn "samo przyszło, samo przejdzie".
@thikim, co się lenisz!?
Delor, 29 lipca 2019, 09:14
https://phys.org/news/2019-07-heatwave-human-body-thermal-limits.html
@thikim neguj bo zaczynam się bać że to się robi niebezpieczne.