Unikatowy zabytek techniki znaleziony na budowie w Bydgoszczy

| Ciekawostki
Wojtek Siwiak

Do Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy trafi wyjątkowy eksponat. Przed tygodniem, podczas budowy osiedla mieszkaniowego na Starym Fordonie, znaleziono unikatowy XIX-wieczny kocioł parowy płomienicowy. Niewykluczone, że to jeden z najstarszych lub najstarszy tego typu zabytek w Polsce.

Wojtek Siwiak

Odkryty na terenie dawnej cegielni kocioł ma 6,2 metra długości, około 2 metrów średnicy i waży 10-12 ton. Tabliczka znamionowa kotła, która zachowała się w niemal idealnym stanie, informuje, że urządzenie wyprodukowano w zakładach Chemnitz w Saksonii w 1880 roku. Jego numer seryjny to 97.

W kotle wytwarzano parę pod bardzo wysokim ciśnieniem, która była wykorzystywana do napędzania silników parowych. Z wstępnego rozpoznania wynika, że może to być najstarszy taki zabytek. Wiadomo, że w Muzeum Nafty w Bóbrce znajduje się taki kocioł pochodzący z końca XIX wieku.

Bydgoski kocioł był częściowo zalany czystą wodą. Zapach ropy sugeruje, że kocioł wykorzystano wtórnie – być może w czasach PRL-u – w roli zbiornika na paliwo.

Warto tutaj przypomnieć, że podobny kocioł znaleziono przed 6 laty w Szczecinie. Początkowo robotnicy sądzili że znaleźli zbiornik, okazało się jednak, że wewnątrz są ławki, a całość zamykana jest drzwiami okrętowymi. Był to dawny kocioł, który przerobiono na schron przeciwlotniczy i zakopano w ziemi.

Kocioł znaleziony w Bydgoszczy zostanie oczyszczony, poddany konserwacji i trafi na ekspozycję na wystawę zewnętrzną przy Hali Pomp na ulicy Gdańskiej.

Bydgoszcz kocioł parowy płomienicowy