Kraina jedzeniem słynąca

| Ciekawostki
Carl Warner

Twierdzenie, że podawanie jedzenia to sztuka, jest truizmem. Może jednak chodzić o estetyczne ułożenie potrawy na talerzu czy półmisku lub o coś jeszcze bardziej twórczego - o trójwymiarowe pejzaże konstruowane w całości z produktów żywnościowych.

Podjął się tego brytyjski fotograf Carl Warner. W realizacji projektu pomagali mu stylista jedzenia oraz osoby przygotowujące odpowiednie makiety. Precyzyjna organizacja działań to podstawa, ponieważ na zdjęciach byłoby od razu widać, że część warzyw przywiędła, a wędliny wyschły.

Pod wpływem fantazji Carla powstały toskańskie krajobrazy z cyprysami z zielonej papryki i murami z fasolki, obrazy marynistyczne z wodą wykonaną ze srebrzących się surowych ryb lub połyskujących zachodzącym słońcem pomarańczowych płatów wędzonego łososia czy góry ze ścieżkami z salami i iglakami z prosciutto. Nie ma chyba nikogo, kogo nie zachwyciłby Shire z główek czosnku, które po bliższym przyjrzeniu wyglądają jak dyniowa karoca kopciuszka.

Warner opowiada, że starał się nie marnować wykorzystywanych produktów i jeśli akurat coś nie było klejone lub poupinane pinezkami, ekipa urządzała sobie z tego ucztę.

W przyszłości zespół zamierza wydać książeczkę dla dzieci z "jedzenaliami". W ten sposób Brytyjczycy chcieliby przekonać maluchy do pałaszowania zdrowych produktów.

Carl Warner pejzaż jedzenie produkty żywnościowe trójwymiarowe