Wydłużony Wielki Mur
Chiński Wielki Mur jest o 290 km dłuższy niż dotąd sądzono i mierzy nie ok. 5 tys., lecz aż 8.851,8 km. Do takich wniosków doszli specjaliści po zakończeniu 2-letniego etapu projektu mapowania zabytku. Nieznane części budowli, ukryte przez wzgórza, rowy i rzeki, ujawniono dzięki wykorzystaniu technologii GPS oraz dalmierzy pracujących w podczerwieni.
Nowo odkryte fragmenty Wielkiego Muru powstały za czasów dynastii Ming, by chronić kraj przed najazdami z północy. Z czasem uległy one pogrzebaniu przez burze piaskowe, które przemieszczały się przez pustynny krajobraz. Znajdują się na odcinku pomiędzy górą Hu Shan w prowincji Liaoning a Jiyuguan w prowincji Gansu. Z danymi można się zapoznać na witrynie internetowej State Bureau of Surveying and Mapping.
Rządowy projekt jeszcze się nie kończy. Teraz badacze skupią się na częściach budowli, skonstruowanych za rządów dynastii Qin i Han. Niedawne badania archeologiczne wykazały, że fragmenty muru w północno-zachodniej prowincji Gansu przeobraziły się w kopce kurzu i prawdopodobnie znikną całkowicie w ciągu 20 lat. I tym razem dzieje się tak przez nawracające burze piaskowe. Naukowcy obwiniają za ten stan rzeczy metody uprawy roli z lat 50. ubiegłego wieku, które doprowadziły do wyjałowienia i pustynnienia dużych obszarów na północy Państwa Środka. Poza tym część Wielkiego Muru w Gansu zbudowano z ubitej ziemi, która ulega erozji łatwiej niż bloczki z wapienia czy cegła.
Ostatnimi czasy Chińczycy zaczęli odnawiać Wielki Mur. Starają się też ograniczyć najazd turystów, którzy w najpopularniejszych miejscach, np. w znajdującym się na północ od Pekinu Badaling, niemal na każdym kamieniu zostawili po sobie jakiś ślad, w tym liczne podpisy i graffiti. Za postępującą dewastację odpowiadają także rozmaite przedsięwzięcia budowlane, m.in. drogowe, oraz niekorzystne warunki pogodowe.
Sporządzanie mapy budowli wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to wspólne przedsięwzięcie dwóch agend rządowych: wspomnianego już biura kartograficznego oraz jednostki zajmującej się dziedzictwem kulturowym (State Administration of Cultural Heritage). Jak dotąd to najobszerniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie przegląd Wielkiego Muru, wcześniej polegano raczej na zapisach historycznych.
Komentarze (5)
Vanparsi, 21 kwietnia 2009, 18:12
chyba jest jeden blad w tym artukule- bo jesli pisze 'mierzy nie ok. 5 tys., lecz aż 8.851,8 km' to roznica tych wielkosci jest ok 3,9 tys a nie jak napisano 290km
thibris, 22 kwietnia 2009, 20:25
"Z danymi można się zapoznać na witrynie internetowej State Bureau of Surveying and Mapping." Bardzo zabawne
Natsume, 23 kwietnia 2009, 13:06
zrozumiałabym gdyby okazało się, że mur jest dłuższy o kilka, ewentualnie o kilkanaście kilometrów, ale żeby nagle "odkryto" kilkaset bonusowych kilometrów?!
co do magicznej witryny internetowej, to jest dwujęzyczna w prawym górnym rogu jest magiczne 'English'
thibris, 23 kwietnia 2009, 20:43
Mój błąd - przeraziłem się tymi wszystkimi szlaczkami i uciekłem
temu, 19 maja 2009, 22:12
zawsze jak się wchodzi na strony z chiskimi czy japońskimi idiomami szukam magicznego englisz - jak nie ma to poprostu Google-Translator i mniej więcej wiem o co chodzi