Chińska Wielka Powódź naprawdę miała miejsce

| Humanistyka

Naukowcy odkryli pierwsze dowody na istnienie legendarnej chińskiej Wielkiej Powodzi (Gun-Yu). Katastrofy naturalnej, która miała mieć miejsce przed ponad czterema tysiącami lat, trwać dwie generacje i doprowadzić do pojawienia się dynastii Xia i cywilizacji chińskiej.

Zdobyte właśnie dowody wskazują, że Wielka Powódź rzeczywiście miała miejsce. Wydarzyła się ona w roku 1920 przed Chrystusem, kilka wieków później, niż mówi tradycja. A to oznacza, że założona przez cesarza Yu dynastia Xia również mogła objąć rządy później niż się sądzi. Chińscy historycy będą zatem musieli przemyśleć chronologię historii swojego kraju.
Jak mówi tradycja, cesarz Yu opanował powódź zarządzając przeprowadzenie olbrzymich prac odwadniających. Przywrócenie porządku po okresie chaosu dało mu boski mandat do ustanowienia pierwszej chińskiej dynastii - Xia.

Historia Gun-Yu i cesarza Yu stanowi mit założycielski Chin, jednak w ostatnich latach historycy zaczęli go kwestionować. Pojawiły się głosy, że Wielka Powódź to jedynie legenda, która posłużyła do uzasadnienia władzy cesarskiej. Uczeni, chcąc sprawdzić, ile prawdy jest w legendzie, przeprowadzili badania w prowincji Qinghai.

Profesor Darryl Granger z Purdue University mówi, że odkryto ślady jednej z największych powodzi na Ziemi w ciągu ostatnich 10 000 lat. Poziom wód Rzeki Żółtej był o 38 metrów wyższy, niż jest obecnie. To była katastrofalna powódź, dewastująca dla każdego, kto mieszkał w dole Rzeki Żółtej, stwierdza uczony.

Datowanie powodzi oparto na szkieletach trójki dzieci, których ciała znaleziono w przemieszanym materiale z trzęsienia ziemi. Wskutek tego trzęsienia doszło do osunięć się ziemi i powstania tamy na rzece. Wzbierająca woda w końcu przerwała tamę i spowodowała kolosalną powódź. Datowanie kości wskazało, że dzieci zmarły w 1920 roku przed naszą erą, co zgadza się z datą dużych zmian kulturowych w Chinach.

Po raz pierwszy znaleźliśmy dowody na tak wielką powódź. Pokazują one, że dynastia Xia mogła rzeczywiście istnieć. Jeśli miała miejsce Wielka Powódź, to prawdopodobnie istniała również dynastia Xia, gdyż są one ze sobą nierozerwalni związane - mówi profesor David Cohen z Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego. Uczony sądzi, że datę powstania dynastii Xia trzeba będzie przesunąć z około 2200 na około 1900 rok przed Chrystusem.

Rzeka Żółta niejednokrotnie kształtowała historię Chin. Poprzez swoje częste powodzie, często powodowane działalnością człowieka, nazywana jest Biczem na Synów Hana.

Chiny Gun-Yu Wielka Powódź dynastia Xia powódź