Chiny coraz silniejsze

| Technologia

Szybko rozwijające się Chiny zajmują coraz silniejszą pozycję na kolejnych segmentach rynku. Firma badawcza IC Insights opublikuje szczegółowy raport dotyczący rynku firm sprzedających układy scalone, które to firmy nie mają własnych fabryk i zlecają produkcję. Dzięki opublikowanej informacji prasowej już teraz możemy przekonać się, jak bardzo w ostatnich latach wzrosło znaczenie chińskich przedsiębiorstw.

Jeszcze w roku 2009 wśród 50 największych firm sprzedających układy scalone, a nieposiadających fabryk, była tylko 1 chińska firma – HiSilicon. Obecnie jest ich aż dziewięć: HiSilicon, Spreadtrum, Datang, Nari Smart Chip, CIDC, ZTE, Rockchip, RDA i Allwinner. Wartość sprzedaży tych firm stanowi 8% wartości sprzedaży wszystkich wymienionych w zestawieniu 50 producentów. Jednak, co najważniejsze, udziały chińskich firm w rynku, który należy do największych 50 przedsiębiorstw są aż dwukrotnie wyższe niż łączne udziały firm europejskich i japońskich. Do firm z Kraju Kwitnącej Wiśni należy mniej niż 1% rynku, a kraje wymienione w kategorii „inne”, takie jak Korea Południowa, Singapur itp. mają łącznie jedynie 6% rynku.

W zestawieniu dominują firmy z USA. Jest ich łącznie 19 i należy do nich 64% rynku.

Władze Państwa Środka przyjęły w połowie lat 90. ubiegłego wieku program, w ramach którego próbowały doprowadzić do powstania licznych rodzimych firm produkujących układy scalone. Program nie został zrealizowany, jednak jak widać chiński biznes znakomicie poradził sobie w tej sytuacji. Władze w Pekinie nie rezygnują z ambitnych planów państwowego finansowania rozwoju przemysłu półprzewodników. W 2014 roku przyjęto liczne programy inwestycyjne, w ramach których rząd centralny zainwestuje w przemysł półprzewodnikowy 19,5 miliarda USD, a rządy lokalne i prywatne fundusze inwestycyjne zainwestują 97,4 miliarda USD.

Chiny półprzewodniki