Kubańska szczepionka walczy z nowotworem płuc
Kubańskie władze poinformowały o rozpoczęciu sprzedaży pierwszej na świecie szczepionki pomagającej pacjentom z nowotworem płuc. Z danych WHO nowotwór płuc zabija corocznie 1,4 miliona osób na całym świecie. Zbiera zatem najwięĸsze śmiertelne żniwo spośród wszystkich nowotworów. Osoby, u których chorobę wykryto w późniejszych stadiach, mają mniej niż 1-procentową szansę na przeżycie kolejnych 5 lat
Szczepionka CimaVax-EGF jest przeznaczona dla pacjentów w trzeciej i czwartej fazie choroby, który nie reagują na inne rodzaje leczenia. Nie likwiduje ona choroby, ale minimalizuje wzrost komórek nowotworowych, przedłużając życie pacjenta.
Gisela Gonzalez z hawańskiego Centrum Immunologii Molekularnej stwierdziła, że szczepionka „generując przeciwciała zwalczające proteiny ułatwiające niekontrolowaną proliferację chorych komórek, zmienia nowotwór w chroniczną chorobę, którą można kontrolować. Zapobieżenie chorobie nie jest możliwe, ale szczepionka znacząco poprawia zdrowie krytycznie chorych pacjentów".
Na Kubie przeprowadzono testy kliniczne na ponad 1000 osobach i szczepionka jest już tam dostępna.
CimaVax-EGF to wynik 25 lat badań nad chorobami powodowanymi przez palenie tytoniu. W przyszłości naukowcy mają nadzieję wykorzystać mechanizm działania szczepionki do walki z innymi rodzajami nowotworów.
Komentarze (3)
waldi888231200, 10 września 2011, 22:59
Kuba powinna zacząć budować hotele.
mjmartino, 12 września 2011, 08:10
I to się nazywa myśl biznesowa
Można budować pod warunkiem że będzie ona tylko tam dostępna przez najbliższe 10 lat
Podejrzewam że chętnych co niemiara... by się znalazło.
mikroos, 12 września 2011, 15:52
To jest niemal pewne, biorąc pod uwagę, że testów nie przeprowadzono pod nadzorem uznawanym przez Zachód za konieczny. Projektu nie wspiera też żadna duża firma, co oznacza, że szczepionka niemal na pewno nie wejdzie na zachodnie rynki, tym bardziej że Fidelowi nie będzie zależało na leczeniu złych kapitalistów i poprawianiu tym samym statystyk zachodniej medycynie (względnie: ośmieszeniu się, gdyby okazało się, że realna skuteczność jest mniejsza niż w próbach klinicznych nadzorowanych przez Fidela ).